Що ми знаємо про стан нашого здоров’я? У вас все добре? Ви переконані в цьому? Якщо так, то ми вас вітаємо. На жаль, населення України, в загальній своїй масі, має хронічні захворювання. Деталі нижче.
Сучасний рівень медичного обслуговування в Україні всім добре знайомий. По суті, стан медицини в Україні перебуває в занепаді як і система освіти, наука, армія та інші галузі, що фінансуються з бюджету. Відомо, що майже всі послуги лікарів є платними, ліки купуються самими пацієнтами, компетенція самих ескулапів не завжди дозволяє правильно діагностувати захворювання і призначити ефективне лікування. У зв’язку з цим, бажання пересічних громадян звертатися до лікаря виникає ситуації близькій до критичної – тобто про профілактику захворювань ми й гадки не маємо.У таких умовах досить важко оцінити загальний стан здоров’я людей українців. Гадаю, що людям цікаво було б дізнатися точні і правдиві дані – яка кількість населення абсолютно здорова, скільки хворих і на якими хворобами? Наприклад, на 1000 жителів Україні – скільки здорових, скільки онкологічно-хворих, скільки психічно хворих? Дані про стан здоров’я працездатного населення, а саме 6491 осіб, були отримані в ході медогляду при прийнятті на роботу в зону відчуження для здійснення діяльності на Чорнобильській АЕС. На наш погляд, це дані про здоров’я української нації, що заслуговують довіри.
Результати медогляду шести з половиною тисяч наших співгромадян мали б підірвати інформаційний простір України, але, на жаль, результати багаторічних досліджень, оприлюднені на конференції до 25-ти річчю аварії на ЧАЕС, залишилися непоміченими для ЗМІ і не стали предметом широкого громадського обговорення.
Програма «Біомед»
Отже, при вступі на роботу в зону відчуження Чорнобильської АЕС, потенційні працівники в строгому порядку проходять медичне обстеження за програмою, що отримала назву «Біомед». Програма «Біомед» розроблена вченими Наукового Центру Радіаційної Захисту АМН України, з урахуванням величезного досвіду, накопиченого ними за час спостереження за учасниками ліквідації аварії на ЧАЕС, персоналом зони відчуження, населенням, евакуйованим у 1986 році із зони зараження і т.д. На підставі багаторічних досліджень учені розробили комплексну систему медичного контролю для визначення відповідності здоров’я людини виконувати роботи в зоні радіаційного зараження, в умовах підвищеного психологічного та фізичного напруження. Щоб прийняти рішення про прийняття людини на роботу, медики проводять ряд клінічних обстежень, а саме: гематологічні, імунологічні, психоневрологічні, офтальмологічні, отоларингологічні, пульмонологічні, кардіологічні, онкологічні, гастроентерологічні, урологічні, а також проводять лабораторні дослідження крові та сечі.
За результатами обстежень приймається рішення про придатність людини до роботи на проммайданчику ЧАЕС – безпосередньо на роботах з спорудження Арки, стабілізації об’єкту Укриття та інших роботах пов’язаних з перетворенням Саркофага на екологічно безпечну систему.
Результати контролю здоров’я при прийомі на роботу в зону відчуження ЧАЕС
Спостереження проводилися з 2004 по 2010 рік і, як уже зазначалося, було оглянуто 6491 людина, яка виявила бажання працювати біля Саркофагу 4-го блоку Чорнобильської АЕС. З цієї кількості менше половини, а саме 46,3% були визнані придатними для роботи в зоні відчуження, а 53,7% мали захворювання, в більшості хронічні, несумісні з роботою в зоні відчуження ЧАЕС. Особливо слід звернути увагу, що перед проходженням «Біомед» всі потенційні працівники проходили медогляд за місцем проживання. Всі були визнані здоровими. Захворювань у них до проходження програми «Біомед» виявлено не було … Це красномовний доказ стану нашої сучасної медицини.
Які ж саме хронічні захворювання мали люди, що не пройшли медичний огляд?
Лідером захворювань є захворювання органів травлення – 52,4%. Проблеми з органами зору відчували 15% працівників, проблеми з ендокринною системою – 14,2%, захворювання системи кровообігу виявлені в 6,4%. Захворювання дихальної системи виявлені у 4,6% і 1,6% виявлений туберкульоз легенів. Великий відсоток людей мали захворювання нервової системи, розлад психіки та поведінки – близько 8,7%. Останнє особливо насторожує – уявіть – з 3484 чоловік, які були недопущені для робіт в зону відчуження – 303 особи визнані психічно хворими!
Напрошується питання – який же стан здоров’я допущених до роботи людей? Виявляється вони теж хворі. Медики встановили, що люди, які не мали протипоказань для роботи на забрудненій радіацією території мали від 2 до 10 хронічних захворювань, але стадія і проходження захворювань не були протипоказанням для допуску людей в зону відчуження ЧАЕС. Зауважимо, що через вже через рік, при повторному медогляді, 32,7% осіб були виведені із зони відчуження за станом здоров’я – оскільки у них загострилися хронічні захворювання.
Замість резюме. Поза сумнівом – українськими медиками накопичені унікальні дані, які заслуговують на пильну увагу уряду, відповідних організацій ту уваги громадськості для прийняття невідкладних заходів щодо поліпшення медичного обслуговування населення України.
Підготовлено за матеріалами:
Бебешко В., Сушко В., Ліхтарьов І та ін. Стан радіаційного ЗАХИСТУ і здоров’я персоналу підрядних підприємств, які виконують роботи з перетворення об’єкту Укриття ДСП ЧАЕС на Екологічно-безпечне систему за результатами створеного клініко-дозиметричного реєстру / / Збірка Доповідей, Висновки и Рекомендації Том. 1 Міжнародна Конференція Двадцять п’ять РОКІВ Чорнобильської катастрофи, Безпека майбутнього 22 – 23 квітня 2011 року. Київ. Видавництво «КІМ». 2011. стор 234 – 240