Львів, як і інші великі міста України маэ досить розвинену промисловість та транспортну мережу, які є джерелом надходження радіоактивних речовин у навколишнє середовище міста. Потенційно це може приводити до збільшення радіаційного фону в місті. Втім у будь-якому великому місті радіаційних фон трохи вище, ніж у передмісті. Це явище зветься техногенно-посиленим фоном. Разом з тим місто Львів є загальновизнаним туристичним центром України, куди щорічно на екскурсії приїжджають десятки тисяч людей. Подорожуючи містом та любуючись пам’ятками важливо розуміти наскільки безпечними (в радіаційному плані) є дороги, парки та площі міста Лева.
Радіаційне обстеження міста Львів
Дослідження радіаційної обстановки в місті Львів були охоплені різні типи міського ландшафту – дороги, площі і т.д. За дослідженнями І. Іванова, на дорогах з інтенсивним рухом спостерігаються дещо підвищені, у порівнянні з іншими ділянками міста, рівні потужності експозиційної дози (ПЕД). Наприклад у центральній частині міста, яка знаходится біля Львівського національного університету та парку ім. Івана Франка ПЕД становить до 15 – 25 мкР/год.
У східній частині Львова радіаційний фон істотно нижче і знаходиться в межах 4 – 7 мкР/год. Місцями радіаційний фон досягає 12 мкР/год. Подібна радіаційна ситуація подібна і на території Високого замку.
П’ятирічними дослідженнями радіаційної ситуації в місті Львів та передмісті були встановлені рівні ПЕД, які показали, що радіаційний фон залежить від особливостей рельєфу (геологічних умов). Наприклад на височинах,Чортківський скелі, гамма-фон становить 11-13 мкР/год, на Високому замку – 10 – 12, на Кортумївській горі близько 12 мкР/год. У долині річки Полтви гамма-фон складає 14 – 15 мкР/год.
Західна і південно-західні частини міста Львова та передмість є, на думку дослідників, абсолютно благополучними в радіаційному плані. Радіаційний фон в цій частині Львова знаходиться в межах 6 – 9 мкР/год.
Радіаційний фон на вулицях, проспектах та площах міста Львів
- Площа Митна – 14 мкР/год;
- Стрийський парк – 11 мкР/год;
- Оперний театр – 10 – 11 мкР/год;
- Привокзальний базар – 9 мкР/год;
- Кривоноса – 11 мкР/год;
- Парк Слави – 8 мкР/год;
- Вулиця Рудненська – 13 мкР/год;
- Скнилів – 8 мкР/год;
- Ряшівська 10 – 12 мкР/год;
- Корсунська – 12 мкР/год;
- Замкова – 9 – 10 мкР/год;
- Мусорського – 9 мкР/год;
- Проспект Свободи – 14 мкР/год;
- Парк Шевченка – 8 мкР/год;
- Сокільники – 12 мкР/год;
- Липинського-Трактористів – 7 мкР/год;
- Авіаційна – 9 мкР/год;
- Ясна – 10 мкР/год;
- Вокзальна – 10 мкР/год;
- Янівський цвинтар – 8 мкР/год;
- Драгоманова – 10 мкР/год;
- Б. Хмельницького – Туркменська – 11 мкР/год;
- Площа Ринок – 10 мкР/год;
- Мечникова – 11 мкР/год
Чи існує радіаційна небезпека в місті Львів?
На думку учених, які вивчали рівні гамма-фону у місті Львів, радіаційна ситуація є задовільною. За період досліджень не було встановлено місць з аномально-високими рівнів радіаційного забруднення. Підвищений радіаційний фон пов’язаний з природною неоднорідністю геологічних порід, а також через підвищеними викидами від автотранспорту.
На сьогодні вся територія міста Львів та передмістя радіаційно-безпечні та сприятливі для життя, роботи і відпочинку людей.
Радіаційний фон у Львові оцінено за матеріалами
- Особливості радіаційної ситуації в місті Львів. Автор І. Волошин Львівський національний університет імені І. Франка
- Радіаційне забруднення урбоекосістем Львова. Автор Е. Іванов (КБН) Львівський національний університет імені І. Франка