Радіаційна ситуація у місті Москва

Матеріали про радіаційний фон і радіаційний стан міста Москва. Великі мегаполіси мають підвищений радіаційний фон, що в переважній більшості випадків не має відношення до аварії на Чорнобильській АЕС та забруднення радіоактивним пилом винесеним вітром із зони радіаційного зараження. Підвищений, техногенно-підсилений радіаційний фон в містах, це наслідок наявності великої кількістю будівельних матеріалів з підвищеною природною радіоактивністю (граніт, щебінь і т.д .), розміщенням в межах міста шкідливих промислових об’єктів, викиди автотранспорту, викиди працюючих міських ТЕЦ.

Хто, як і де контролює радіаційну обстановку в Москві

У Москві аналіз радіаційної обстановки проводить ГУП МосНПО «Радон», яке працює за «Програмою радіоекологічного моніторингу м. Москва», узгодженої з урядом міста.
Радіаційна обстановка в місті Москві оцінюється як шляхом вимірювання радіаційного фону, так і шляхом відбору зразків навколишнього середовища з наступним аналізом вмісту цезію-137, стронцію-90 та інших природних і штучних радіонуклідів. У 150 пунктах на території Москви відбираються проби грунту, трави, повітря, опадів (снігу чи дощу), листя, а на 60-ти пунктах, які розташовані на водних об’єктах міста, відбираються зразки води. Це дає можливість контролювати стан об’єктів міської навколишнього середовища.
Радіаційний фон контролюють в Москві за допомогою спеціальної мережі автоматичного контролю. Як і в сучасній зоні відчуження ЧАЕС, на території міста Москви обладнана широка мережа пунктів Автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки (АСКРО), що дозволяє в автоматичному режимі отримувати інформацію з 50 точок Москви, які надходять на центральний пульт контролю кожні 30 хвилин. Точки вимірювань представлені на карті АСКРО міста Москва.

радіаційний фон

Карта розміщення пунктів АСКРО в місті Москва

Деякі місця установки датчиків АСКРО в місті Москва:

 • вул. Гамалії;
 • Котельніцкая набережна;
 • сьомий Ростовський провулок;
 • вул. Авіамоторна;
 • вул. Тимірязєвська;
 • вул. Флотська;
 • Площа Восстанія;
 • Капотня, 3 квартал;
 • вул. Іжорская;
 • Садовницька набережна;
 • МКАД, ш. ЕнтузіастОв;
 • МКАД, Каширське ш.;
 • МКАД, Варшавське шосе;
 • МКАД, вул Профспілкова;
 • МКАД, Ленінський проспект;
 • МКАД, Можайськоє шосе;
 • МКАД, Ленінське шосе;
 • Чорноморський бульвар;
 • Музей ВВВ;
 • Охотничий ряд;
 • Метро «Каширська» і т.д.

За офіційними даними, проби проходять аналіз з сертифікованих лабораторіях з використанням спектрометричного устаткування фірми «Camberra». Методики аналізу проб атестовані в Держстандарті Росії.
Система радіоекологічного моніторингу Москви дозволяє визначати глобальні випадіння радіоактивних речовин, техногенні радіонукліди і природні, а за допомогою інтегрованої системи визначати дозове навантаження (рівні опромінення) населення міста Москва.

Карти радіаційного забруднення міста Москви

За результатами аналізу даних досліджень зразків на вміст радіонуклідів, МосНПО «Радон», за допомогою спеціальної гео-інформаційної моделі міста Москви, створює карти забруднення радіонуклідами міста Москви. На представленій нижче карті показано розподіл щільності радіоактивного забруднення води. Дані віднормовані до показників контрольних рівнів.

Радиационный фон москва

Карта радіаційного забруднення території міста Москва

Разом з тим, радіаційним станом Москви і Підмосков’я цікавляться і вчені які склали умовну карту міста демонструють загальний радіаційний стан. Екологи поділили територію Підмосков’я на зони – особливо чисті, чисті, досить чисті, особливо забруднені, забруднені, сильнозабруднені і кризові.

Подмосковье радиация

Карта радіаційних ризиків Москви і Підмосков'я. Оціночна схема міста за даними екологів.

Москва мала велику кількість місць з надзвичайно високим рівнем радіаційного фону. Це наслідки робіт наукових і військових установ, які використовували радіоактивні речовини для своєї роботи. Існує багато різноманітних карт присвячених цьому питанню. Карта розміщення ділянок радіаційного забруднення міста Москви різними типами радіонуклідів – Цезієм, торієм, Ураном, радоном …

Карта розташування радіоактивних джерел за цезієм, торієм, радоном та ураном в місті Москва

Нижче представлена карта ділянок з високими рівня радіаційного забруднення, які були виявлені в 80-х роках минулого століття. Зверніть увагу на червоні точки – це ділянки де рівні ПЕД становили понад 1 Рентген на годину. Відповідно до карти всі такі ділянки булио дезактивовано.

Горячие точки Москвы

Карта розташування високорадіоактивних ділянок у місті Москва

Значення радіаційного фону на дорогах і площах міста Москви

Датчики контролю радіаційного фону встановлені в місцях скупчення населення і особливо контролюються виробничі (промислові) райони. За даними МосНПО «Радон» потужність еквівалентної дози в спальних районах міста Москви становить 0,09 мкЗв/год (9 мкР/год), центральна частина Москви – 0,108 мкЗв/год (10,8 мкР/год), але в деяких місцях спостерігаються максимуми 0,202 мкЗв/год (20,2 мкР/год),. Середнє значення ПЕД в промислових районах становить 0,09 мкЗв/год (9 мкР/год). У Зеленограді 0,07 мкЗв/год (7 мкР/год).

Зверніть увагу – абсолютно безпечними для дітей і дорослих є рівні радіаційного фону складають 30 мкР/год.

Згідно з іншими даними, МІФІ, радіаційний фон в місті Москві на відкритій місцевості складає – 8 – 12 мкР/год. Але рівні радіаційного фону в Москві можуть відрізнятися на порядки. Так, за даними http://gorobmen.spb.ru, радіаційний фон в районі Московського проспекту складає від 10 до 16 мкР/год, встановлені місця де є джерела де ПЕД досягають 1000 мкР/год (вулиці Тіпанова і Благодатна).
Важливо також знати радіаційний фон в парках відпочинку міста Москви, де дорослі і діти проводять багато часу на чистому повітрі. Згідно екорейтінгу московських парків, радіаційна обстановка в них наступна:

 1. Воробйові гори 13-16 мкР/год;
 2. Ненудний сад 13-16 мкР/год;
 3. Каськов 14-16 мкР/год;
 4. Сад Ермітаж 13-15 мкР/год;
 5. Коломенськоє 13-16 мкР/год;
 6. ВВЦ 18-19 мкР/год;
 7. Олександровський сад 14-16 мкР/год;
 8. Парк культури 17-19 мкР/год;
 9. Чістапрудний бульвар 18-20 мкР/год;
 10. Поклонная гора 17-18 мкР/год

Онлайн датчики радіаційної обстановки в Москві

Дані про поточний радіаційний фон в одному з районів міста Москви можна дізнатися відвідавши сайт. geiger.su

Карта разміщення датчик вимірювання радіаційного фону у місті Москва

Огляд інформації з радіаційного забруднення міста Москва підготовлений за даними:

 1. «Мосекомоніторінг», Москва, 2005;
 2. http://www.radon.ru/
 3. http://citysoft.mosmap.ru/
 4. http://protown.ru/russia/city/articles/2550.html
 5. http://www.rurealty.ru/articles/18/
 6. http://geiger.su/?p=18
 7. http://www.radiation.ru/research/Moscw.htm # moscow
 8. http://mosecolog.ru/archives/category/ekomonitoring/ekologicheskie-karty