До головної сторінки сайту
Страница на русском языке

Місто Чорнобиль

(Нарис про стародавню історію та сучасне міста Чорнобиль)

   Утворення та існування міста Чорнобиль має насичену подіями прадавню історію. Місто знаходилось на одному з важливих кумунікативних шляхів середньовіччя, на перехресті різних культур та релігій. На території чорнобильського району з давній часів була сформована своєрідна культура, яка й досі приковує погляди етнографів
   Дані території в далекому минулому належали Київській Русі. В перші десятиріччя XII сторіччя в період ранньої феодальної роздробленості, Київська Русь складалась з 15 незалежних князівств, з яких чотири – Київське, Чернігівське, Володимиро-Волинське та Галицьке – знаходились в межах сьогоднішньої України.
   Серед багато чисельних міст, феодальних замків та поселень, які розташовувались на берегах річок Прип'ять, Тетерів, Ірпінь, Уж, як засвідчують літописи, Чорнобиль займав одне з найбільш значимих місць.
   Місто пережило татаро-монгольске нашестя.

Девня карта світу 1594 рік. М.Чорнобиль уже вказано. Карта Литви та Білорусі з вказаним містом Чорнобилем. 1662 рік. Карта Чорнобиля в 15 столітті
Карта світу 1594 року з нанесенним містом Чорнобиль. Карта Білорусі та Литви, яка була складена в 1662 році. Карта, яка демонструє які міста належали до Росії в XV столітті. (за матеріалами - М. Тихонова. «Список русских городов дальних и ближних».)

   XIII сторіччя ознаменувалось перемогою Литовського князівства над татарами. В 1320 році, після того, як литовський князь Гидеминас підкорив собі Київ, почався литовський період в історії України. В 1569 році після підписання Люблінської унії між Литвою та Польщею Чорнобиль відходить під володіння Польщі. Володарювання над містом переходить до рук шляхтичів Сапегів.
   Визвольна війна українського народу 1648-1654 р.р. не обійшла боком і Чорнобильські землі. В результаті воєнних дій Чорнобиль багаторазово переходив з рук в руки. Так, в Чорнобилі побував Київський полк повстанської армії Богдана Хмельницького під командуванням А.Ждановича, але уже через місяць місто займає польсько-литовська армія Радзвілла…
   Коли на Правобережній Україні спалахнуло полум'я гайдамацького руху, Чорнобиль двічі, в 1747 та 1751 роках, був під захистом повстанців. У відповідь, каральний загін польської шляхти, який очолював Мацкевич, пройшовся вогнем та мечем майже по усій місцевості вздовж рік Тетерів та Прип’ять.
   На території Чорнобиля існували православні Ільїнська, Миколаївська та Богородицька церкви. Ільїнська церква була збудована в 1749 році, але після пожежі була відбудована та освячена в 1878 році. В такому вигляді церква збереглась до сьогодні. В Чорнобилі існувала Римьско-Латинська церква в ім’я Успенія пресвятої Богородиці (була побудована в якості домініканського монастиря).
   В 1775 році в Чорнобилі були засновані поселення розкольників – вихідців із Стародуб’я, а також колонія старовірів. Розкольники мали свою церкву святого Філіпа – митрополита Московського, при якій існував чоловічий монастир.
   В кінці XIX сторіччя в Чорнобилі спостерігається значне збільшення єврейського населення. Місто вважалось резиденцією сім'ї Чорнобильських цадиків, служителів Хасидизму. Фамилії Менахема-Нахума Чорнобильського та його наступника Мордехая Чорнобильського за їх праведне та богоугодне життя були канонізовані в ранг іудейських «святих». Вони були поховані в Чорнобилі, на місці їх поховання було побудовано два мавзолеї.
   На рубежі XIX та XX віків в Чорнобилі мешкало 16700 чоловік та нараховувалось біля 2000 дворів.
   У 2003 році Чорнобилю виповнилось 810 років.
   Більш детальна інформація щодо минулого міста Чорнобиль можна знайти на сторінці "Історія Чорнобильського краю".

Схема інфраструктури міста Чорнобиль

Картосхема міста Чорнобиль


Чорнобиль з Goolge

Супутникове фото сучасного міста Чорнобиль (джерело - Goodle Maps)



Свято-Іл'їнська церква в Чорнобилі

Церква в Чорнобилі Чорнобильська Церква діюча Церква в Чорнобилі Іл'їнська Церква в Чорнобилі
Елементи чорнобильської церкви види церкви в Чорнобилі Церква в Чорнобилі


Меморіал пожежним, які загинули при ліквідації аварії

Меморіал загиблим пожежним

Меморіал

Тим, хто врятував світ

Меморіал пожежним у Чорнобилі

Чорнобиль - меморіал на згадку про загиблих

Чорнобильський меморіал

Меморіал пожежним



Краєвиди міста Чорнобиль

Приватна оселя в місті Чорнобиль

Шлях на станцію

Шлях

Приватний будинок
Автошлях, який веде від монументу загиблим ліквідаторам до автовокзалу, лікарні та ін.
Автошлях, який веде від монументу загиблим ліквідаторам до Чорнобильської АЕС
   Літературні джерела:

   Ипатьевская летопись. Літопис руський за Іпатьским (Іпатіївським) списком (видання 1908 року). Лътопись по Ипатьевскому списку. Кіевскій лътописный сводъ. В лето 6699 [1191] – в лето 6703[1195].
   Давня історія Чорнобиля. Стаття Д.Кулиняка «Таємниці вовчих закутків». – «Політика і культура». 1-7 травня 2001. №16 (99).
Зміст розділу "Зона відчуження"

Додаткова інформація



До головної сторінки сайту

Вашими думками, враженнями та зауваженнями Ви можете поділитись з автором за допомогою Email, або залишити Ваш відгук у "Гостьовій книзі"   
Матеріали сайту використовуйте тільки за згодою з www.chornobyl.in.ua. Наявність прямого посилання на сайт є обов'язковим.