Вибух чисельності гризунів – мишей і щурів після аварії на ЧАЕС

Швидка евакуація цивільного населення із зони радіоактивного зараження призвела до того, що кинутими залишилися не тільки сільськогосподарські угіддя, але й приватні комори, колгоспні зерносховища. Відомо також, що в перші місяці після аварії навіть були створені спеціальні озброєні групи людей (як правило це були військовозобов’язані, які були призвані з запасу), які провели відстріл кинутих собак та котів в кинутих селах та містах. За таких умов сформувалися унікальні умови наявності великої кількість кормів і практично повна відсутність природних ворогів, що призвело до вибухового розвитку гризунів – мишей і щурів.

«Мишача вакханалія» – таким запам’яталося літо і початок осені 1987 людям, які працювали в той час в зоні відчуження. За багато чисельними свідченнями ліквідаторів в покинутих населених пунктах і на кинутих полях гризунів було дуже багато. Навіть у місті Чорнобиль вдень можна було побачити щурів, що прогулювались вулицями міста.

Ситуація була настільки серйозною, що керівництво зони відчуження стало побоюватися неконтрольованого розповсюдження гризунів на прилеглі до зони відчуження території та, як результат, погіршення епідеміологічної ситуації в зоні відчуження ЧАЕС. Для визначення стану та оцінки динаміки зростання популяції хвостатих шкідників були залучені науково-дослідні інститути, які повинні були дати свій висновок про прогноз розвитку ситуації.

фото мышевидных грызунов в городе Чернобыль и зоне отчуждения

Миші, що були виловлені в зоні відчуження

Нижче представлений короткий звіт про дослідження, які провели вчені в зоні відчуження з вивчення мишачого нашестя восени 1987 року. Забігаючи трохи наперед скажемо, що вчені спростували побоювання в поширенні миловидних гризунів на прилеглі до зони відчуження території. Як у повісті М. Булгакова “Рокові яйця» – перші зимові заморозки та остаточне винищення кормів в чорнобильській зоні призвели до масової загибелі гризунів.

Варто також відзначити, що дані роботи проводилися за програмою «Агропром», яка здійснювалася в 1987 році в чорнобильській зоні відчуження. Дивно, але місце реалізації програми «Аргопром» дивним чином збігається з однойменною місцем у популярній зараз, комп’ютерній грі «Сталкер», яка ввела тему Чорнобиля та зони відчуження ЧАЕС в сучасну молодіжну культуру – сталкерство.

КОРОТКА ДОВІДКА

про проведену роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС відповідно до програми “Агропром”

Проводилися дослідження з метою оцінки чисельності, видового складу і фізіологічного стану гризунів на колишніх сільськогосподарських угіддях біля населених пунктів Прип’ять, Чистогалівка, Копачі, Залісся, Черевач, Ямпіль. Крім того, визначалися рівні радіоактивного забруднення поверхні грунту та нір гризунів, а також відібрані проби грунту і рослинного покриву для радіометричних досліджень.

Попередня обробка результатів проведених досліджень показала, що чисельність мишоподібних гризунів у зоні відчуження залишається високою (відсоток попадання в пастки від 30 до 88). Домінуючим видом у всіх досліджуваних місцях є звичайна полівка, а в районі Чистогалівка – полівка економка. З мишей частіше зустрічається польова миша. Домашня миша зустрічається вкрай рідко.

Враховуючи, що в червні – липні будинкова миша домінувала нарівні з звичайна полівка, різке зниження чисельності її у відкритих стаціях, що відзначалося й у дослідженнях, що проводяться у вересні ц.р., пов’язані з міграцією в довколишні споруди.

Співвідношення статей у досліджуваних видів вказує на благополучний стан популяцій. Основну масу виловлених гризунів складають особини 2 – 3 місячного віку Насінники у самців як правило слабко виражені. Самки полівок в основному (65%) ялові, вагітні самки мають, як правило, один ембріон. 50% самок польових мишей вагітні, кількість ембріонів 1 – 5.

Зіставлення отриманих даних з даними попередніх (липень – вересень) досліджень дає підставу вважати, що процес наростання чисельності мишоподібних гризунів у відкритих стаціях зони відчуження ЧАЕС призупинено, що характеризується малою чисельністю мишей та практичним припиненням розмноження полівок. На нашу думку цього року і навесні майбутнього року чисельність мишоподібних гризунів буде не вище сучасного рівня.

Обстеження кормової бази гризунів показали, що в даний час і в найближчому майбутньому гризуни не будуть відчувати нестачу в кормі. Тому немає підстави очікувати міграції гризунів за межі зони відчуження.

Фото Чернобыль лаборатория мышь

Фото - гризун в лабораторії міста Чорнобиль

Вищевикладене дає змогу вважати за недоцільне проведення винищувальних заходів проти гризунів на колишніх сільськогосподарських угіддях зони відчуження ЧАЕС.

У зв’язку з осінньою міграцією будинкових мишей в будівлі доцільно проведення дератизації в місцях проживання та роботи людей.

Примітка: За останні 10 – 15 років до аварії на території Українського Полісся максимальна чисельність мишоподібних гризунів спостерігалася в 1985 році (5 – 50% попадання в пастки). Навесні 1986 року в результаті поганих погодних умов зими 1985 – 1985 року чисельність гризунів знизилася до мінімуму (не більше 2 – 3% попадань в пастки). Така ж низька чисельність спостерігалася і в серпні 1986 року.

Роботи проводилися співробітниками ВНІІСХР: Рязановим В.М., Сарапульцевим І.А., Тарасовим С.Ф. (Водій), від УкрНІІЗР – Шляховий Н.А, Зленко Н.Г. і Бартко К.М. (водій). Дослідження проводилися з 26-10-1987 по 04-11-1987 року.

Відповідальні:

Зав. лабораторією ВНІІСХР кандидат біологічних наук – В. М. Рязанов

Старший науковий співробітник, УкрНІІЗР, кандидат біологічних наук – Н.А. Шляховий