На даній сторінці міститься короткий огляд сучасного стану Державного спеціалізованого підприємства Чорнобильської АЕС (ДСП ЧАЕС), а також огляд робіт, що виконується персоналом атомної станції сьогодні. Підготовлений матеріал має загальний вигляд без поглиблення в деталі здійснюваної діяльності на ЧАЕС. Для отримання більш детальних відомостей і технічних подробиць описаної діяльності рекомендуємо відвідати офіційний сайт ЧАЕС.
Вид на Чорнобильську АЕС і об’єкт “Укриття” через 15 років
(1992 рік ліворуч та 2008 рік праворуч)
Характеристика території розміщення ЧАЕС
Територія, на якій сьогодні розміщується промислова інфраструктура Чорнобильської АЕС, має назву «промислового (або виробничого) майданчика ЧАЕС». За класифікацією земель чорнобильської зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення ці території відносяться до «промислової частини» зони.
Загальна площа промислової частини зони відчуження складає близько 54 000 гектар. Головна особливість цих земель полягає в наявності значних рівнів радіоактивного забруднення грунтів проммайданчика. Середні значення рівнів поверхневого забруднення ізотопами плутонію становить близько 300 000 Бк/м2, при цьому на 20000 гектарах території ЧАЕС рівні забруднення по плутонію перевищують 4 000 000 Бк/м2. На даних територіях неможливо провести повну дезактивацію території від радіонуклідів.
За ГСП ЧАЕС (згідно з актом землевідведення) закріплено територію будмайданчика третьої черги ЧАЕС, будбазою і т.д., загальна площа яких становить близько 3 600 гектар. Технологічними елементами ЧАЕС є також водойма-охолоджувач та гідроспоруди, які примикають до ЧАЕС з південно-сходу. Варто відзначити й інші водойми, що знаходиться біля Чорнобильської АЕС – річка Прип’ять, озеро Азбучин. В районі розміщення станції річка Прип’ять має ширину близько ста метрів і протікає по штучному руслу.
Територія біля проммайданчика ЧАЕС також має високі рівні радіонуклідного забруднення (за 137Cs до 4×107 Бк/м2, за 90Sr до 3,5×107 Бк/м2; за ізотопами плутонію до 8×10 4 Бк/м2).
3D-модель Чорнобильської АЕС
Розроблено Інститутом Проблем Безпеки АЕС НАН України (Підберезний С.С.)
Сучасна діяльність на ЧАЕС
ДСП ЧАЕС, після зупинки 3-го енергоблоку в 2000 році, знаходиться в режимі припинення і зняття з експлуатації. Припинення вироблення електроенергії Чорнобильською АЕС було здійснено на підставі підписаного Урядом України «Меморандуму про взаєморозуміння між урядами країн Великої сімки, Комісією Європейського співтовариства та Урядом України щодо закриття Чорнобильської АЕС”.
Зараз на всіх реакторах ЧАЕС здійснюються роботи з припинення з експлуатації.
Загальна кількість персоналу ДСП ЧАЕС на сьогодні складає близько 3,5 тис. чоловік. У роботах на ЧАЕС також задіяно значну кількість персоналу підрядників (близько 2 тис. осіб).
У рамках підготовки до зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС на проммайданчику споруджуються нові об’єкти. Так у 2001 році на проммайданчику ЧАЕС було побудовано промислово-опалювальну котельню.
Одним з найважливіших завдань, яке зараз реалізуютья Чорнобильською АЕС є створення на проммайданчику виробничих установок по поводженню з рідкими та твердими радіоактивними відходами (РАВ), які були напрацьовані за період експлуатації ЧАЕС, а також тими РАВ, які утворилися під час робіт зі зняття ЧАЕС з експлуатації .
Варто зазначити, що роботи зі зняття ЧАЕС з експлуатації здійснюються на підставі «Концепції зняття з експлуатації енергоблоків ЧАЕС”, в якій передбачається, що перед етапом остаточного закриття ЧАЕС повинні бути створені наступні об’єкти:
- Завод з переробки рідких радіоактивних відходів (ЗПРРВ);
- Сховище відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2);
- Промисловий комплекс по поводженню з твердими радіоактивними відходами (ПКПТРВ);
- Повинно бути організоване сховище для тимчасового зберігання високоактивних радіоактивних відходів (ВАВ) та багато іншого.
Реалізація цих проектів здійснюється за рахунок міжнародної допомоги Україні для зняття ЧАЕС з експлуатації, а також Державного бюджету України.
Зняття з експлуатації буде здійснюватися за варіантом відкладеного демонтажу, що передбачає тривалу витримку в законсервованому стані таких елементів енергоблоку, як реактори, КМПЦ і т.д. Загальний строк витримки даних елементів може складати від 50 до 100 років.
Згідно з підходами, які викладено у вказаній «Концепції …», кінцева мета зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, є стан, який отримав назву «бура пляма». В кінцевому результаті очікується, що на ЧАЕС буде демонтовано все обладнання та дезактивовано (до прийнятного рівня) всі забруднені конструкції та споруди.
Завод з переробки рідких радіоактивних відходів
Завод призначений для переробки та подальшого кондиціонування рідких радіоактивних відходів методом цементування.
Будівництво ЗПРРВ здійснюється за проектом, який затверджений Кабінетом Міністрів України.
Промисловий комплекс по поводженню з твердими радіоактивними відходами (ПКПТРВ)
Промисловий комплекс складається з ряду окремих об’єктів, які будуть взаємодіяти в ланцюзі поводження з твердими РАВ Чорнобильської АЕС – вилучення, переробка та захоронення.
Вилучення твердих РАВ із існуючого сховища ЧАЕС буде здійснюватись за домогою спеціальної установки, яка буде фрагментувати та завантажувати РАВ, що вилучаються, у контейнери Контейнеризовані РАВ будуть надходити на спеціальний завод з переробки твердих РАВ.
Основна задача заводу полягає в переробці та сортуванні всіх видів та категорій твердих РАВ. На заводі буде здійсняватись переробка та кондиціювання усіх видів низько- та середньоактивних РАВ. Це буде здійснюватися шляхом спалювання, пресування та цементування відходів. В кінцевому результаті РАВ будуть розміщені в бетонні контейнери для подальшого бетонування.
Контейнери з забетонованними РАВ будуть захоронюватись у спеціальному приповерхневому сховищі твердих РАВ, яке вже побудоване на території зони відчуження.
Радіоекологія Чорнобильської Зони. Славутич, 2002.Закон України “Про використання ядерної енергії та радіаційної безпеки”. Cтатья 39.
Меморандум про взаєморозуміння (МОВ) між урядами країн Великої сімки, Комісією Європейського співтовариства та Урядом України щодо закриття Чорнобильської АЕС / від 20 грудня 1995 року