Про виведення водойми-охолоджувача ЧАЕС з експлуатації.

Закриття Чорнобильської АЕС спонукає до проведення комплексу робіт з виведення з експлуатації обладнання, систем атомної станції і в тому числі припинення експлуатації водойми-охолоджувача. Величезна водойма, яка була штучно створена 36 років тому, сьогодні не потрібна ЧАЕС. Припинення експлуатації водойми призведе до осушення значних территорій, які на сьогодні, завдяки штучному підживленню водойми водою з річки Прип’ять, вкриті водою. Про те, як буде здійснюватись осушення водойми-охолоджувача Чорнобильської АЕС, та про те, які існують екологічні та технічні ризики розповідає Олександр Антропов, керівник проекту.

  В чому полягає суть проекту з виведення водойми-охолоджувача ЧАЕС з експлуатації?

интервью

Олександр Антропов

На даний час проект поділений на дві частини. Перша частина – створення малого водоймища, тобто існує необхідність в відсені підвідного та відвідного каналуз за допомгою дамб та необхідно забезпечити в них постійний рівень води. Це буде робитись за допомогою штучного підживлення. Ця невелика водойма забезпечить технологічні потреби в тому стані, в якому перебуває станція. Другий проект – це, власне, виведення з експлуатації водойми-охолоджувача.

Що мається на увазі?

- – Водойма-охолоджувач знаходиться вище рівня води річки Прип’ять на 7 метрів. Тому природно, що для підтримки такого рівня потрібні насоси, які знаходиться в роботі цілодобово, протягом усього року. Щорічно насос споживає електроенергії на 3 мільйони гривень. Так от, з виведенням водойми-охолоджувача із експлуатації насоси працювати не будуть і рівень води знижиться до природного стану. Утворяться десятки озер та оголиться територія колишнього села Нагірці. Це буде природний ландшафт. Звичайно, з особливостями зони відчуження, тому що тут все забруднено радіоактивними ізотопами.

  На який період розраховано ці роботи?

Зараз ми закінчили проектні роботи по створенні водойми в межах підвідного та відвідного каналів, отримали позитивний висновок експертизи. В 2012 Підрядник розпочне виконання робіт, проведе закупівлю основних матеріалів, виконає деякі роботи, і у наступному році, швидше за все до літа, цей проект буде завершений. Ця водойма буде введена в експлуатацію. Технологічно ми будемо готові вже почати зниження рівня у водоймі-охолоджувачі. Щоб отримати такий дозвіл, необхідно розробити проектну документацію та пройти експертизу на виведення водоймища-охолоджувача із експлутації, але всі розуміють, що радіоактивні забруднення донних відкладень являють собою певну загрозу. Необхідно переконатися, що екологічні ризики та загрози довкіллю знаходяться в безпечних межах та не створять проблем ні для населення, ні для персоналу, зайнятого на майданчику ЧАЕС. У 2006 році були зроблені попередні оцінки. Вони показали, що можна безпечно спустити воду у водоймі-охолоджувачі, але деякі розрахунки мали певні неточності.

Наприклад, коли моделювався гідрологічний режим, не враховувалося, що будуть дамби і що буде вода буде знаходитись в підвідному та відвідному каналах. Зараз це завдання вирішується в рамках проекту з МАГАТЕ. Є й інші проблеми, що потребують розрахунків, наприклад переносення радіоактивного пилу вітром – ми погодили вихідні події, з урахуванням яких необхідно розраховувати ситуацію. В рамках цих критеріїв ми виконали розрахунки, які показують, що додаткові дози від вітропереносу, навіть у дуже критичних ситуаціях. пов’язаних з пожежами або сильними вітрами, будуть менше одного відсотка. Це прийнятний рівень, тобто ми бачимо, що це реально можна здійснити без загрози для здоров’я та життя людей.

Розробка проектної документації включає в себе техніко-економічне обгрунтування, оцінку впливу на навколишнє середовище та програму моніторингу. Ми плануємо, що основна частина цієї документації буде виконана в цьому році, але частина робіт доведеться перенести на наступний рік. В першому кварталі 2013 року ми закінчимо цю роботу, і другий квартал піде на узгодження проектної документації з регулюючими органами, тобто до кінця літа ми отримаємо дозвіл на зниження рівня води у водоймі-охолоджувачі. Зазначимо, що період, протягом якого буде знижуватися рівень води у водоймі-охолоджувачі, досить значний. Сьогодні ми оцінюємо, що це буде не менше трьох років, можливо, навіть трохи більше. Природа має сама себе «заспокоїї». Зменшиться кількість води – природно, має зменшитися кількість риби та водоростей, які знаходяться зараз у водоймі-охолоджувачі. Гідробіологи запропонують нам графік, відповідно до якого буде проводитись безпечне для природи, зниження води у водоймі-охолоджувачі ЧАЕС.

Джерело – Газета ГСП ЧАЕС «Новини ЧАЕС» від 31 липня 2012 № 8-9.

  •