Представлено опис водойм чорнобильської зони відчуження. Подано гідрологічні та радіоекологічні характеристики деяких основних річок та водойм, що знаходяться на радіаційно небезпечних територіях.
Основна частина території чорнобильської зони відчуження знаходиться в межиріччі річок Прип’ять та Уж. Ці річки характеризуються наявністю широких (до 7 кілометрів) заплавних знижень з добре вираженими надзаплавними терасами. Крім того, вся територіях чорнобильської зони насичена мережею невеликих річок, таких як Сахан, Брагинка, Ілля, Грезля, Вересня та ін. На південному-сході зони відчуження знаходиться Київське водосховище. В центральній часті зони відчуження знаходиться велика штучна водойма – став-охолоджувач Чорнобильської АЕС (водойма-охолоджувач ЧАЕС). Загальна площа озера складає 22,9 квадратних кілометра.
В межах зони відчуження існує велика кількість невеличких озер льодовикового походження. Також існує декілька невеличких водойм створених штучно.
Нижче представлений невеликий опис та фотографії основних водойм чорнобильської зони відчуження.
Річка Прип’ять
Річка Прип’ять є найбільшою водоймою чорнобильської зони. Загальна довжина річки в межах зони відчуження складає біля п’ятдесяти кілометрів. Частина річки Прип’ять має штучне русло, яке було спеціально створене при будівництві Чорнобильської АЕС. Значні водозбірні території річки Прип’ять в зоні відчуження зрегульовані дамбами. Це зроблено для запобігання надходженню радіонуклідів у води р. Прип’яті.
Більше інформації про гідрологічні та радіоекологічні характеристики річки Прип’ять представлена на сторінці «Характеристика річки Прип’ять».
Річка Уж
Рівнина річка, яка знаходиться в південній частині зони та тече з заходу на схід. Біля міста Чорнобиль річка Уж впадає в річку Прип’ять.
Заболоченість річки складає 7%, а лісистість заплави біля 19 %. Загальна площа водозбору річки Уж складає біля 7980 км2.
Щорічний річковий стік мулу складає біля 12 тисяч тон.
Водойма-охолоджувач Чорнобильської АЕС
Водойма-охолоджувач Чорнобильської АЕС була спорудження на ділянці правобережної заплави річки Прип’ять. Водойма утворилась на території, що містила кілька невеличких озер, кинутий піщаний кар’єр та старе русло річки Прип’ять. Західна частина водойми утворені надзаплавною терасою, а з східної частини – штучною дамбою. Довжина дамби складає біля 25-ти кілометрів. Висота біля 6 метрів, а ширина від 70 до 100 метрів.
Водойма-охолоджувач має овальну форму, яка в повздовжньому напрямі розділена дамбою. Призначення дамби полягає у збільшені довжини потоку воду, яка використовувалась для охолодження ядерних реакторів Чорнобильської АЕС.
Довжина водойми-охолоджувача досягає 11,4 км, а середня ширина біля 2 км. Глибина водойми коливається від 6 до 20 метрів. Дно нерівне, з багато чисельними заглибленнями. Проектний об’єм водойми-охолоджувача складає – 149 млн. м3.
Дно водойми переважно утворюють піски, супіски та суглинисті відклади, а в найбільш замкнених котловинах знаходяться мулові відклади.
На наступній сторінці представлена детальна інформація про гідрологічний та радіоекологічний стан водойми-охолоджувача.
Озеро Глибоке
Озеро Глибоке знаходиться на лівому березі річки Прип’ять, на відстані біля 3-5 км на північний-схід від ЧАЕС. Озеро утворилось внаслідок будівництва дамб на протоках р. Прип’ять для зменшення радіоактивних стоків в забруднених водозбірних площ.
Озеро Глибоке має надзвичайно великі рівні радіонуклідного забруднення.
Річка Ілля.
Джерела інформації:
Державний водний кадастр. Основні гідрологічні характеристики. Україна та Молодавія. Середня та нижнє Піднипров’я – Л.: Гідрометеовидав, 1967. Т. 6, Вип. 2. – 524 с.