Надано опис методів кулінарної обробки продуктів харчування, що сприяють виведенню радіонуклідів. Оцінено ефективність різних методів переробки продуктів харчування.
Більшість методів кулінарної обробки продуктів харчування, які ми зазвичай застосовуємо в побуті при приготуванні їжі приводять до зниження вмісту радіонуклідів.
Якщо Ви мешкаєте на територіях, що зазнали радіонуклідного забруднення, Вам буде корисно знати яка ефективність тих чи інших методів кулінарної обробки продуктів харчування отриманих за забруднених територіях.
Найбільшу частку в раціоні харчування населення Полісся складає картопля. Встановлено, що для зменшення вмісту цезію в картоплі – її потрібно почистити та відварити. Після відварювання картоплі відвар використовувати не можна. Такий захід дозволяє зменшити вміст цезію на 60-80 відсотків.
Ефективність очищення при засолюванні та маринуванні продуктів
Засолювання та маринування овочів також дозволяє зменшити вміст цезію. При цьому розсоли та маринади використовувати в їжу не можна. Ефективність такого методу досить не велика і складає 15-20%.
Ефективність очищення молока та молочних продуктів
Важливим джерелом надходження радіонуклідів в організм людей, що мешкають на забруднених територіях є молоко та молочні продукти. Щоб зменшити надходження радіонуклідів в організм людини з молоком його необхідно переробити на жирні молочні продукти. Така переробка молока може суттєво знизити надходження радіонуклідів з їжею оскільки радіонукліди цезію та стронцію не зв’язуються з жировою складовою молока. При збиванні вершків, сметани в масло відбувається подальше видалення радіонуклідів. Топлене молоко взагалі не містить радіонуклідів.
При виробництві сиру сичужним методом вміст цезію в кінцевому продукті зменшується в 8-10 разів, а вміст стронцію зменшується на тільки 20 %. Але при використані кислотних методів виготовлення сирів виведення стронцію буде більш ефективним. За такого методу стронцій утворює розчинні солі, які при пресуванні сиру видаляються з сироваткою.
При цьому сироватку вживати не можна і її потрібно виключити з раціону харчування.
Методи та ефективність очищення м’яса
Утримання худоби в приватних господарствах селян, які знаходяться на територіях забруднених радіонуклідами призводить до забруднення м’яса радіонуклідами. В м’ясі різних видів домашніх тварин по різному накопичуються радіонукліди. Встановлено, що в м’ясі свиней радіонуклідів знаходиться значно менше ніж в баранині, яловичині чи м’ясі птиці. Хімічні властивості цезію спонукають до його накопичення в м’ясі тварин, а стронцію в кістках.
Цезій по різному накопичуються в різних органах тварини. Так, найбільше його в нирках, менше в печінці, легенях та серці, ще менше в м’язах, а найменше в жирі.
Перед приготуванням м’яса його бажано подрібнити на шматочки та вимочити в розсолі. Розсіл варто декілька разів змінити. Що зберегти поживні речовини при вимочуванні м’яса до сольового розчину потрібно додати трішечки оцту або аскорбінової кислоти.
М’ясо рекомендуємо варити а не жарити. При варці м’яса 50% цезію переходить в бульйон (з кісток не більше 1%). При піджарюванні м’яса вміст радіонуклідів не змінюється.
Боднарчук Л.И., Алексеницер М.Л., Кубайчук В.П. Очистка и переработка продуктов пчеловодства, загрязненных радионуклидами // Бджільництво.- 1998. – Вып. 23.- С.166-173.