Село Старі Шепеличі в зоні відчуження ЧАЕС

Село Старі Шепеличі знаходиться на території Чорнобильської зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення (Іванківський район Київської області). До аварії на Чорнобильській АЕС, село Старі Шепеличі було в адміністративному підпорядкуванні Чорнобильського району. У 1986 році, внаслідок сильного радіонуклідного забруднення, населення села Старі Шепеличі було евакуйоване та переселене до інших регіонів України. Судячи за відривними календарями, що залишились в покинутих будинках, виселення цивільного населення здійснювалося 3 травня 1986 року.

Топо карта Чорнобильської відчуження та зони безумовного обовязкового відселення

Карта схема розміщення Старих Шепеличів відносно міста Чорнобиль та міста Прип’ять

Історичне минуле Старих Шепеличів

До 1832 року Шепеличська садиба належала до Овруцького Василіанського монастиря. Пізніше село переходить в управління держави. У Старих Шепеличах була дерев’яна Парафіяльна церква, яка в 1789 році була перенесена до села Нові Шепеличі.

Старі Шепеличі та історичне минуле давнього села де ля Фриз малюнок

Малюнок села Старі Шепеличі (з колекції етнографічних малюнків Домініка П’єра де ля Фриза)

Варто відзначити унікальну долю відомого етнографа де ля Фриза де ля Фриза (1787-1861). Француз був помічником хірурга імператорської гвардії Наполеона. Під час війни 1812 року Домінік П’єр де ля Фриз під Смоленськом потрапив до полону російської армії. Після полону де ля Фриз не захотів повернутись до Франції, хоча, як він сам інколи говорив, що дуже тужить за своєю батьківщиною.
В Україні де ля Фриз знайшов свою другу батьківщину, де одружився на українці та отримав посаду доктора Державного майна. Жив Домінік П’єр де ля Фриз в Чернігівській губернії.
Вважається що де ля Фриз у етнографічній науці створив цілий науково-культурний пласт. Де ля Фриз залишив після себе дев’ять альбомів (тисячі дрібно списаних сторінок) та велику кількість акварельних малюнків, які демонструють культуру і побут мешканців губернії.

Старі Шепеличі після аварії на ЧАЕС

Минуло вже понад двадцять років після того, як село покинули люди. Незважаючи на тривалий період після аварії, забруднення ґрунтів радіонуклідами все ще значне. Нижче представлена карта-схема забруднення села Старі Шепеличі та частини території чорнобильської зони відчуження цезієм-137. Відзначимо, що територія безпосередньо Старих Шепеличів має істотний градієнт радіонуклідного забруднення – від 10 (з півночі) до 50 (з півдня) Кюрі на кв. км.

Карто-схема радионуклидного загрязнения территории зоны отчуждения ЧАЕС

Карта схема забруднення території 137Cs

Нижче представлено фотографії, що демонструють сучасні краєвиди сільської інфраструктури, а також демонструють стан покинутих будинків. Представлено також відео про кинуте людьми село Старі Шепеличі.

Відео – Сучасні види села Старі Шепеличі

Старі Шепеличі історія закинутого села Старі Шепеличі після евакуації населення двадцятиріччя

Старі Шепеличі історичне минуле українського села Старі Шепеличі історія забутого людьми села

Старі Шепеличі після радіаційної аварії на АЕС Старі Шепеличі історія мертвого Села в зоні відчуження

Старі Шепеличі Чорнобильська зона відчуження та зона відселення

Піч – обов’язковий атрибут сільського будинку Старих Шепеличів

Старые Шепеличи история брошенного села в Чернобыльской зоне отчуждения Старые Шепеличи история брошенного села в Чернобыльской зоне отчуждения

Старые Шепеличи история брошенного села в Чернобыльской зоне отчуждения Старые Шепеличи история брошенного села в Чернобыльской зоне отчуждения

Сучасні краєвиди села Старі Шепеличі

  •