До головної сторінки сайту
Страница на русском языке

Місто Прип'ять сьогодні

(Характеристика забруднення міста радіоактивними речовинами. Фотогалерея сучасних краєвидів міста. Нарис про історію міста читайте на сторінці "Історія створення міста Прип'ять")

      Евакуація міста Прип'ять

   Місто Прип'ять розташоване в 2-х кілометрах на північний-захід від Чорнобильської АЕС. Така близькість обумовила сумну долю міста після аварії на ЧАЕС. Ця катастрофа поставила населення міста перед необхідністю термінової евакуації і переселення жителів.
   Як стверджують деякі джерела, радіаційний контроль в місті Прип'ять був встановлений вже в середині дня 26 квітня.
   До вечера 26 квітня рівні радіації різко виросли та в окремих місцях досягли сотень мілірентген на годину. В зв’язку з цим було прийнято рішення до підготовки мешканців міста до евакуації.
   Впродовж ночі з 26 на 27 квітня та вранці 27 квітня з Києва та інших прилеглих міст прибуло 1200 автобусів та три залізничних потяги. Також були визначені райони та населені пункти (більше 50) для розміщення евакуйованого населення. Був розроблений тимчасовий порядок поведінки та методи розселення та сформовані спеціальні групи для вирішення гострих питань, що виникали під час процедури евакуації. Вранці 27 квітня, після аналізу стану справ, Урядова комісія призначила початок евакуації о 14 годині цього ж дня.
   Після спеціальної об'яви в 14 годин 27 квітня до всіх під’їздів домів міста було подано автобуси та спеціально обладнані автомашини. Евакуації було проведено за 2,5-3 години. Всього з міста Прип'ять та прилеглої до нього станції Янів, було евакуйовано близько 50 000 чоловік.
   В перші дні після аварії після аварії була також евакуйоване населення з ближньої зони (10-ти кілометрової) ЧАЕС.
   Потрібно відмітити, що водії, які приймали участь в перевезені евакуйованих мешканців, знаходились більше 12 годин на сильно забруднених територіях і також зазнали опромінення в значних дозах.
   2 травня в район аварії прибуло керівництво держави на чолі з Головою Ради Міністрів СРСР М.І.Рижковим та керівниками Української РСР. В цей день на основі доповіді членів Урядової комісії, спеціалістів та медиків було прийнято рішення про евакуацію населення із 30-км зони Чорнобильської АЕС та ряду населених пунктів за її межами. В цілому до кінця 1986 року було виселено 188 населених пунктів (враховуючи місто Прип'ять) та було відселено біля 116 тисяч чоловік. Одночасно з 30-ти кілометрової зони було вивезено біля 60 тис. голів великої рогатої худоби та інших сільськогосподарських тварин.
   Евакуація населення з усієї зони відчуження тривала з 27 квітня по 16 серпня 1986 року.
   7 травня 1986 року була прийнята Постанова ЦК КПРС та Ради міністрів СРСР з питань трудового та побутового устрою евакуйованого населення. В ньому визначались конкретні заходи по розселенню сімей працівників Чорнобильської АЕС в місті Київ та інших населених пунктах, визначались заходи з будівництва житлових будинків та господарських будівель для переселенців з сільської місцевості. В Києві для евакуйованого населення було надано 7500 квартир, в Чернігові – 500. В результаті спеціальних заходів в 1986 році для постраждалих було побудовано більше 21 тисячі домов присадибного типу.

      Місто Прип'ять сьогодны

   Забруднення території міста радіоактивними випадіннями є досить нерівномірне та плямисте. Воно формувалось не тільки у відповідності до загального напрямку руху шлейфу радіоактивного викиду, але й в залежності від його розсіювання будівлями та спорудами міської інфраструктури. Подальший перерозподіл радіоактивності відбувався в залежності від поглинаючих властивостей забрудненої поверхні.
   Відомо, що деревні рослини мають властивість до утримання радіоактивного пилу в своїх кронах. Вченими припускається, що забруднення території міста також пов'язане з характером рослинності, яка на момент аварії росла в місті Прип'ять.
   Потрібно зазначити, що радіаційна загибель рослин та тварин в місті мали досить обмежений характер. За деякими даними такі факти відмічались тільки в самий гострий період аварії та стосувалось переважно двох ділянок міста – південно-східної частини 1-го мікрорайону та південно-західної частини мікрорайону 2-А.
   На картограмі зображено узагальнену конфігурацію ізоліній радіоактивного забруднення міста.


Фрагмент схеми, яка відображає просторовий розподіл рівнів потужності експозиційної дози в місті Прип'ять. Картограму складено за літературними данними (дослідження проведено впродовж 1992-1998 років).

Будівлі та елементи архітектури міста Прип'ять

Вид на місто місто Прип'ять Центр міста Прип'ять
Північно-східна частина м.Прип'яті. Тепличне господарство. Вид з гелікоптеру. Тепличне господарство. Вид з гелікоптеру. "Оглядове колесо". Парк атракціонів. Центральна частина міста.
Готель Полісся Краєвиди міста місто Прип'ять
Центральна площа міста Прип'ять. Вид на готель "Полісся"
Прип'ятьський краєвид.
Прип'ятьський краєвид.
Вид на ЧАЕС міський ландшафт ландшафт міста Прип'ять
Вид на Чорнобильську АЕС з даху одного з будинків міста Прип'ять
Східна частина міста.
Прип'ятьський краєвид.
місто руйнується з часом Зруйнована будівля школи Школа в місті Прип'ять
Наслідки природньої руйнації будівель міста. Наслідки руйнації школи №1. Руйнація фрагменту будівлі школи №1 міста Прип'ять
Наочна агітація в СРСР Військова техніка Техніка для ліквідації наслідків аварії
Колишній елемент наочної агітації. Забута військова техніка. Кинута інженерна техніка.


Погляд в середину будинків та споруд міста Прип'ять

Мистецтво Прип'яті Спортвна зала прип'ятьської школи Кабінет школи номер 1
Кольорове пано Колишня спортивна зала Шкільний кабінет
Школа у місті Прип'ять Рослинність в кинутих будинках В'язниця в місті Прип'ять
Коридор у школі. Берізка, що виросла посеред класу. Коридором прип'ятьської в'язниці.
Тюрьма в кинутому місті Наука в Прип'яті Досліди в Прип'яті
Так виглядають двері однієї з камер прип'ятьської в'язниці. Наукові експерименти в прип'ятьських теплицях (1997 рік). Дослідна ділянка з овочами (салатом) у прип'ятьських теплицях (1997 рік).
Бджільництво на радіаоктивно-забруднених землях Теплиці після аварії Дослідження в теплиці після аварії
Експериментальна пасіка в прип'ятьській теплиці. 1996 рік. Дослідження проводить науковий співробітник - Іванова В.Е. Прип'ятьські теплиці в 1986 році. Наукові експерименти з вирощування огірків (на насіння), які проводились впродовж 1991-1994 років Відділом радіології та рекультивації.


Залишки наукової лабораторії та обладнання в місті Прип'ять

Лабораторія з радіоекології - будівля Банк проб Зразки грунту та рослинності
Дитячий садочок, який було переобладнано на наукову лабораторію. В цій будівлі проводились наукові роботи з 1991 по 1998 роки. Сучасний вигляд (2007 рік) кімнати де зберігаються зразки грунту Банк зразків грунту та рослинності (літотека)
Наукова лабораторія Лабораторії сьогодні Робота в лабораторії в 1996 році
Вигляд залишеної наковцями лабораторії Сучасний вигляд радіоіхімічної лабораторії (2007 рік) Проведення радіохімічних аналізів в цій лабораторії (1996 рік)


   Літературні джерела:

   Київщинознавство. Посібник для вчителя \ За ред.. І.Л.Лікарчука. – К.: [Вид.Ешке О.М.], 2001. – Вип.. 1. – 295 с.
   Ядерная енергетика. Вопросы и ответы. Выпуск 4. Составители А.Красюк и В.Качалов. М.: ИздАТ, 1993. – 48 с.
   Буянов Н.И., Лихтарев И.А., Лось И.П., Моисеев А.А. Радиоактивное загрязнение почв г. Припяти в результате аварии Чернобыльской АЭС // Доклады Второго науч.-тех. Совещания по итогам ЛПА на ЧАЭС "Чернобыль-90". Радиационный мониторинг. Чернобыль, 1990, т.1.- ч.1., с.126-132.
   Радіаційний моніторінг Зони відчуження (Огляд підготовлено ДП «РАДЕК») // Бюлетень екологічного стану Зони відчуження. Лютий 1997, № 4(9) - с.8-28.
Зміст розділу "Зона відчуження"

Додаткова інформація

Рейтинг@Mail.ru

До головної сторінки сайту

Вашими думками, враженнями та зауваженнями Ви можете поділитись з автором за допомогою Email, або залишити Ваш відгук у "Гостьовій книзі"   
Матеріали сайту використовуйте тільки за згодою з www.chornobyl.in.ua. Наявність прямого посилання на сайт є обов'язковим.