До головної сторінки сайту
Страница на русском языке

Експедиції Чорнобильською зоною відчуження

(Нотатки експедицій, які проводились на території Чорнобильської зони відчуження за участю автора сайту)

   Значні території Чорнобильської зони відчуження вже більше 20-ти років позбавлені людського впливу. Природне середовище, залишившись у відносному спокої почало відновлюватись поступово стираючи сліди присутності людини. Відновлення супроводжується не тільки заростанням населених пунктів, тротуарів та доріг, але й докорінними змінами рослинності. Наприклад значні території колишніх сільськогосподарських ланів перетворились на молоді ліси. Трансформування рослинного світу та відсутність людини призводить до розширення ареалів життєдіяльності тварин. Фауністичний світ зони відчуження поступово збагачується новими видами.
   Унікальні умови Чорнобильської зони відчуження приковують погляди науковців (екологів, зоологів, ботаніків та ін.) та всіх, хто цікавиться природою та її відновленням за відсутності людини. Чорнобильська зона є унікальним, цікавим об'єктом для вивчення не тільки в екологічному напрямку, але й культурно-історичному.
   Переплетіння та взаємопов'язаність історичної та екологічної науки є дійсно захоплюючим. Автор сайту переконався в цьому на власному досвіді.
   Матеріали певних експедицій представлено на цій та інших сторінках сайту. Нижче подано схему маршрутів деяких екпедицій по Чорнобильській зоні відчуження.

Маршрути деяких експедицій по зоні відчуження
Схема маршрутів деяких експедицій Чорнобильською зоною відчуження

   Експедиція 2002 року. "В пошуках чорного лелеки"

   Цілю експедиції було пошук місць гніздування Чорного лелеки (Ciconia nigra) на території Чорнобильської зони. Цей птах зустрічається вкрай рідко. Крім того птах веде досить втаємничений спосіб життя – селиться в глухих місцях та не терпить турбування.
   За попередніми оцінками найбільш придатними умовами для гніздування Чорного лелеки є північно-східна частина зони відчуження. Там досить великі площі старих, заплавних лісів та значні території підтоплені та заболочені. Такі місця, як стверджують біологи, є найбільш придатними для гніздування цього птаха. Більш детальна інформація про орнітофауну Чорнобильської зони відчуження представлена на сторінці Птахи чорнобильської зони.

Фрагменти ескпедиції Чорнобильською зоною відчуження - 2002 рік

Фрагменти експедиції на північ Чорнобильської зони відчуження (Бенівка, Біла Сорока, Старі Шепеличі та ін.). ціль досліджень - пошук міст гніздування Чорного лелеки. Автор фотографій - С.Гащак.

   Описи інших екпедицій по Чорнобильській зоні відчуження

   Експедиція 2006 року.

   "Нотатки натураліста".
   "...частина лісових доріг зони відчуження являють собою дамбу, яка була насипана з ґрунту, який згрібали з узбіччя. Зараз ці місця перетворились на невеличкі водойми з каламутною водою. В таких умовах любить жити лісова качка – чирянка мала (чирок-свистунок - россійськ.). Цей птах полюбляє невеличкі водойми з застояною водою. В лісових сутінках цю качку важко замітити. При появі людини або іншої загрози птаха затаюється та вижидає коли безпека мине. В разі наближення на небезпечну відстань качка раптово злітає, а її крила видають характерний свист. Такі раптові злети приводили мене до стессового паралічу. Хоча через певний час я адаптувався до цих «сюрпризів»..."

   Експедиція 2007 року.

   "99 кажанів".
   "...для мене, за словами «кажан», почала проглядатись не якась абстрактна, сіра та потворна тварина, яка літає вночі та за допомогою ультразвуку набиває своє черево метеликами, а тварина, яка володіє унікальними фізіологічними особливостями. Тварина, яка має глибоку спеціалізацію – тобто її спосіб життя (харчування, розмноження та ін.) абсолютно, кардинально відрізняється від життя інших ссавців, до яких, до речі, належимо й ми з вами…"
Зміст розділу "Наукові дослідження"

Додаткова інформація

Рейтинг@Mail.ru

До головної сторінки сайту

Вашими думками, враженнями та зауваженнями Ви можете поділитись з автором за допомогою Email, або залишити Ваш відгук у "Гостьовій книзі"   
Матеріали сайту використовуйте тільки за згодою з www.chornobyl.in.ua. Наявність прямого посилання на сайт є обов'язковим.