До головної сторінки сайту |
Став-охолоджувач Чорнобильської АЕС (Представлена інформація, щодо одного з найбільших в Європі, штучних водоймищ - став-охолоджувач Чорнобильської АЕС. Споруда унікальна, як за своїми гідрологічними, так і радіоекологічними характеристиками.)
Став-охолоджувач Чорнобильської АЕС є штучною водоймою. Основне призначення даної техногенної споруди – охолодження води реакторів атомної електростанції. Створення цієї штучної водойми проводилось в два етапи. Перший етап спорудження мав за мету забезпечити потреби охолодження першої черги атомної електростанції. Так, до 1982 року площа ставу-охолоджувача складала більше 12 квадратних кілометри. (дивись генплан ЧАЕС 1971 року) З завершенням будівництва другої черги ЧАЕС площа ставу збільшилась і складає 21,7 квадратних кілометри. При цьому середня глибина цієї водойми складає біля 6 метрів, а максимальна глибина – 20 метрів
Потрібно зазначити, що став-охолоджувач будувався на місці старого русла річки Прип'ять. Під водоймою опинились декілька невеликих озер, а також піщаний кар'єр.
Які ж основні характеристики Ставу-охолоджувача? Сама водойма створена завдяки дамбі, яка майже повністю, по периметру, охоплює водойму. В довжину, дамба сягає 25 кілометрів, ширина її від 70 до 100 метрів. Висота дамби не перевищує шести метрів.
Всередині ставу-охолоджувача створено роздільну дамбу, яка забезпечує циркуляцію води по периферії водойми, що в свою чергу сприяє ліпшому охолодженню води.
Дно водоймища надзвичайно нерівномірне та має численні заглиблення. Так близько 50% об'єму води знаходиться на глибинах більше за середні (6 метрів), при цьому біля 30% - це глибини понад десять метрів. Нерівномірне дно сприяє накопиченню мулу, так в найглибших замкнених котловинах ставу-охолоджувача переважають глинисті мули. На інших, більш мілких ділянках водойми дно утворене пісками та суглинками.
Загальний обсяг води в ставу-охолоджувачі (максимально) – 160 млн. кубічних метрів.
Довжина – 11,4 км, ширина – більше 2 км.
Щорічно cтав-охолоджувач втрачає воду, яка інфільтрується через стінки дамби. За розрахунками вчених об'єм води, яка втрачається на інфільтрацію складає біля 100 млн. кубічних метрів.
Дзеркало cтаву-охолоджувача знаходиться на сім метрів вище р. Прип’ять, що обумовлює великі фільтраційні втрати води.
За даними вчених на даних момент в цій водоймі знаходиться така кількість органічної маси (дані О.Л.Зарубіна):
|
|
До головної сторінки сайту |
Вашими думками, враженнями та зауваженнями Ви можете поділитись з автором за допомогою Email, або залишити Ваш відгук у "Гостьовій книзі"
Матеріали сайту використовуйте тільки за згодою з www.chornobyl.in.ua. Наявність прямого посилання на сайт є обов'язковим. |