Дикі тварини зони відчуження через об’єктив фотокапкану

На початку 2000 року в Чорнобильській зоні відчуження були розпочаті роботи з фотографування диких тварин автоматичними фотокамерами. Роботи виконувались Славутичською міжнародною радіоекологічною лабораторією. Ініціатором та виконавцем робіт був кандидат біологічних наук С.П.Гащак. Впродовж багатьох років досліджень вченим було накопичено значну кількість фотографічного матеріалу про диких тварин в зоні відчуження. Сьогодні ми маємо можливість на власні очі бачити, що зона відчуження не є «радіаційною пустелею», а являє собою територію з усіма ознаками заповідника, який заселяє різноманітний та чисельний тваринний світ. В поле зору автоматичної фотокамери потрапили тварини, які ведуть втаємничений, нічний спосіб життя. Це і найбільший хижак зони відчуження – вовк, та рідкісний вид, який занесений до Червоної книги України – борсук та багато інших тварин.)

Методи фотографування диких тварин

На початку декілька слів про те, як здійснюється фотографування диких тварин автоматичними фотокамерами. На перший погляд все дуже просто. Приходиш на місце, встановлюєш приховану камеру, через декілька тижнів (місяців) фотокамеру забираєш, проявляєш фотоплівку і все…
Але не все так просто. Для того, щоб встановити камеру необхідно провести великий об’єм робіт, що полягає в необхідності детального вивчення території. Це обумовлює здійснення багатокілометрових, піших мандрівок досліджуваною територією. Роблячи рекогносцирувальні мандрівки дослідники находять стежки диких звірів та вивчають інтенсивність їх використання тваринами.
Керуючись знаннями про територію, дослідники вибирають місця для встановлення камер автоматичного фотографування. В більшості використовують місця переходу тварин через водні перешкоди.

Види тварин, які сфотографовано за допомогою фотокапкану

Вовк (Canis lupus)

Вважається, що кількість вовків в межах чорнобильської зони відчуження поступово збільшується. Причиною цьому є відсутність людини, як лімітуючого фактору, а також наявність в зоні відчуження гарної кормової бази для цього хижака. Не дивлячись на відсутність обліків вовка, вчені припускають наявність в зоні біля 200 хижаків.
Більше фотографій хижака виконаних автоматичною фотокамерою можна знайти на сторінці «Вовк в Чорнобильській зоні».

Лисиця (Vulpes vulpes)

Лисиця звичайна є досить розповсюдженим видом в зоні відчуження. Вважається, що кількість цієї тварини в межах Чорнобильської зони відчуження може сягати 1000-1200 особин.
Підбірку фотографій лисиці звичайної, виконаних прихованою камерою в зоні відчуження можна переглянути на сторінці «Лисиця в зоні відчуження».

Єнотовидна собака (Єнот уссурійський) (Nyctereutes procyonoides)

Звичайний, але не багаточисельний вид тварин в зоні відчуження. Єнотовидна собака була завезена з Дальнього Сходу та штучно розселена людиною на Поліссі. Не дивлячись на не дуже оптимальні умови для цього виду тварин на Поліссі, єнотовидна собака добре адаптувалась до умов зони відчуження.
Знімки єнотовидної собаки, які виконані автоматичною фотокамерою, а також інформація про цього хижака представлена на сторінці «Уссурійський єнот ».

Борсук європейський (Meles meles)

Борсук європейський (Meles meles) вважається звичайним видом в зоні відчуження . Зоологи встановили наявність три борсучих містечка на території чорнобильської зони. Розселення виду по території зони дає можливість для висновку, що борсук може існувати практично в усіх типах лісу зони відчуження.
Інформація та фотографії борсука, які зроблені автоматичною фотокамерою в зоні відчуження можна знайти на сторінці «Борсук в зоні відчуження».

Кінь Пржевальського (Equus przewalskii)

Коні Пржевальського були штучно інтродуковані в природне середовище Чорнобильської зони в 1999 році. З часом спостерігається збільшення чисельності цієї тварини в зоні відчуження. Коні тримаються декількома табунами. За результатами обліків 2004 року в зоні зафіксовано 60 коней Пржевальського.
Знімки коней Пржевальського автоматичною фотокамерою в зоні на сторінці «Кінь Пржевальського ».

Лось (Alces alces)

Лось є найбільшим ссавцем, який мешкає в Чорнобильській зоні відчуження. Звір є досить багато чисельний. Цікаво відмітити, що в раціоні харчування вовка, лось займає третє місце після дикого кабана та козулі.
Чисельність лося в зоні відчуження знаходиться в межах півтори тисячі особин.
Більше фотографій лося в чорнобильській зоні, які зроблені автоматичною фотокамерою на сторінці «Лось європейський».

Шляхетний олень (Cervus elaphus)

В середині минулого століття шляхетний олень був завезений (інтродукований) в мисливські господарства чорнобильського району та прилеглих територій.

На сьогодні оленя можна зустріти практично в любому місці Чорнобильської зони відчуження. Чисельність цієї тварини в зоні складає біля 200-300 особин.
Більше фотографій оленя в чорнобильській зоні, які зроблені автоматичною фотокамерою, на сторінці «Шляхетний олень ».

Дикий кабан (Sus scrofa)

Дикий кабан є найбільшим чисельним видом ратичних в зоні відчуження. Добра плодовитість тварини, оптимальні кормові умови зони відчуження сприяють інтенсивному росту населення даного виду. Сучасні оцінки дають змогу припустити, що чисельність кабана в зоні відчуження може досягати 4000 особин.
Ще фотографії кабан в зоні відчуження, які зроблені прихованою камерою на сторінці «Дикий кабан у зоні відчуження ЧАЕС».

Козуля (Capreolus capreolus)

Зоологи вважають, що козуля європейська є другим за чисельністю твариною в зоні відчуження та загальна чисельність цього виду може складати 2000-3000 особин.
Більше фотографій козулі європейської, які були зроблені прихованою камерою представлено на сторінці «Козуля».

Заєць сірий (Lepus europaeus)