ПЗРВ Підлісний – Пункт захоронення радіоактивних відходів біля ЧАЕС

Пункт захоронення радіоактивних відходів Підлісний (ПЗРВ «Підлісний»)

Пункт захоронення радіоактивних відходів (ПЗРВ) «Підлісний» було споруджено з метою надійного поховання та ізоляції від навколишнього середовища високоактивних відходів, які утворювалися при ліквідації наслідків аварії на блоці № 4 ЧАЕС. ПЗРВ Підлісний споруджувався у стислі строки – проектування, будівництво та прийняття в експлуатацію були завершені у грудні 1986 року. Оскільки могильник створювання для завдань ЧАЕС ПЗРВ було вирішено побудувати не невеликій відстані атомної станції. ПЗРВ Підлісний розмістили в півтора кілометрах на північ від Чорнобильської АЕС, на місці колишнього хутора Пілісний. Хутор було ліквідовано. Місце розміщення було вибрано невдало – високорадіоактивні відходи зберігаються практично на березі водоймища (Прип’ятський затон), і всього в кілометрі від річки Прип’ять. ПЗРВ Підлісний споруджений практично у заплаві річки, що може привести до екологічних проблем в разі втрати герметичності контейнерів та бетонних ємностей (модулів) з радіоактивними відходами. Також ПЗРВ знаходиться поблизу очисних споруди ЧАЕС і полів фільтрації. За кілометр від ПЗРВ Підлісний знаходиться кинуте в 1986 році місто Прип’ять.

Карта ПЗРВ Підлісний біля ЧАЕС могильник

Могильник радіоактивних відходів ПЗРВ Підлісний - карта розміщення

Конструкція ПЗРВ Підлісний

ПЗРВ Підлісний – це модульне сховище РАВ. Це означає, що радіоактивні відходи розміщується у спеціальних залізобетонних відсіках, товщина стін яких сягає кількох метрів. У Підлісному було передбачено вісім модулів, які розміщувалися на монолітній, цілісній фундаментній плиті. Чотири модулі, в проекті ПЗРВ, які мають назву «модуль типу А», мають товщину залізобетонних стін 1,12 метра. Інші чотири модулі (модуль Б), призначені для поховання відходів з активністю до 250 Рентген на годину, мають товщину стін 2,4 метра.

Експлуатація ПЗРВ Підлісний

Згідно з опублікованими даними, ПЗРВ Підлісний має дефекти, і саме тому у 1988 році було припинено наповнення модулів високоактивними відходами. До речі, саме заповнення модулів радіоактивними відходами виконувалася спеціальними інженерними машинами обладнаними потужним захистом від іонізуючого випромінювання – ІМР. У модулі завантажувалися РАВ у контейнерах, бочках, а також насипом. За період експлуатації ПЗРВ в нього було завантажено тільки два модулі (на половину їх проектної місткості). Потужність дози гамма-випромінювання похованих у них РАВ становить від 50 Р / год до 250 Р / ч.

ПЗРВ Підлісний ЧАЕС карта

Топографічна карта розміщення ПЗРВ Підлісний

При виявленні дефектів в конструкції модулів ПЗРВ Підлісний, завантаження РАВ було припинено. Заповнені модулі були залиті зверху бетоном. Товщина шару бетонну складає півтора метра. Зверху, на забетонований поверхню модуля була насипана піщано-гравійна суміш.
На сьогодні ПЗРВ «Підлісний» вимагає розробки заходів, які б дозволили б знизити потенційний рівень небезпеки даного об’єкта в зоні відчуження ЧАЕС. Для цих цілей вже ведуться роботи. Так у 90-х роках на ПЗРВ Підлісний були проведені обстеження та було визначено, що в ПЗРВ знаходяться радіоактивні відходи із загальною активністю 7000000 Кі. Наскільки велике це значення можна уявити, якщо згадати, що за оцінками вчених, сумарна активність викиду радіоактивних речовин у навколишнє середовище при аварії на ЧАЕС складає 50 000 000 Кі.

Додамо, що крім ПЗРВ Підлісний, на території зони відчуження ЧАЕС знаходиться ще кілька пунктів захоронення радіоактивних відходів – ПЗРВ Буряківка і ПЗРВ «Третя черга ЧАЕС».

ПЗРВ Підлісний – екологічна загроза

Сучасний стан ПЗРВ Підлісний контролюється. Для цього навколо ПЗРВ створена мережа свердловин, якими контролюється забруднення підземних вод. У разі появи протікання та вимивання радіоактивних відходів у грунтові води. Створена мережа регламентного моніторингу дозволяє досить досить оперативно виявити появу забруднення в грунтових водах.
Разом з тим, ряд українських екологів, вже звертали увагу громадськості на необхідність оперативного вирішення даної екологічної проблеми. Адже згідно із законодавством України, високоактивні відходи поховані в ПЗРВ Підлісний повинні бути переміщені в сховище створене глибоко під землею. Такі сховища розміщують у стабільних геологічних горизонтах, але на даний момент в Україні таких сховищ неіснує.
З часом конструкції ПЗРВ Підлісний не стають міцнішими. Велике навантаження від важких модулів на фундаментну плиту призводить до появи численних тріщин, що з кожним роком підвищує ймовірність проникнення радіоактивних речовин у грунтові води.
Крім того, ПЗРВ Підлісний розміщений в заплаві, яка може бути затоплена при розливі річки Прип’ять, що може негативно вплинути на радіоекологічну обстановку.

Книги та статті з ПЗРВ Підлісний

  • ДОПОВІДЬ про стан ядерної та радіаційної безпеки в Україні у 2008 році