Місто Чорнобиль – експонати приватного музея самосела

Чорнобильщина завжди, не дивлячись на значну віддаленість міста  Чорнобиль від цивілізації в минулому, має дуже цікаву, насичену подіями, історію. При цьому в місті завжди жили люди, які присвячували своє життя розвитку міста, а також намагались зберегти історичну пом’ять Чорнобиля. Такі чорнобильчани є й зараз, наприклад, самосел Михайло Шилан, який і після 25 років з моменту радіаційної  ізоляції чорнобильского району від цивілізації мешкає в місті Чорнобиль.
Життя чорнобильських самоселів просте та, як правило, проходить у постійній боротьбі з буденними побутовими проблемами та з хворобами, які переслідують будь-яку літню людину.
Однак, незважаючи непересічні будні чорнобильського існування, Михайло Шилан має унікальне захоплення, яке виділяє його з невеликого соціуму чорнобильських самоселів.  Михайло Шилан є власником приватного музею, який вони створили разом з дружиною (нині покійною).  Музей самосела  - це не гучне слово. Михайло тримає експонати свого домашнього музею в окремій споруді, яку він спорудив з дощок і шиферу спеціально для захисту чорнобильських предметів старовини від дощу, сніг і вітру.
Основними експонатами його музею є дрібні предмети побуту, якими користувалися мешканці міста Чорнобиль останні сто років існування населеного пункту. Михайло працював в минулому учителем, викладачем початкових класів, і на пенсії продовжує цікавитись культурою та історією чорнобильщини. Експозиція його музею поповнюється в більшості знахідками при прогулянках уздовж берега річки Прип’ять, або знахідками зі звалищ.  Трапляється, що працівники міста Чорнобиль, які знають про захоплення Михайла, приносять різні дивовижні предмети до його музею. Нижче фото подорож по приватному музею самосела.

Чернобыль фото

Зовнішній вигляд музея Михайла Шилана у місті Чорнобиль

Экспонаты

Експонати приватного музею на стілажах. Дрібні старовинні предмети побуту чорнобильчан.

 

Чернобыль фото

Михайло Шилан демонструє спеціальні засоби для збору ягід, які застосовували жителі Полісся

Музей Чернобыль

Елемент наочної агітації часів СРСР. В музеї самосела міста чорнобиль багато радянської атрибутики.

Фонарь

Раритетний фонар. Використовувався бакенщиками в часи, коли ріка Припять була важливою транспортною артерією.

Музей чернобыль

Скляний посуд - графини, бутилі, бутилки.

Еврей документ

В Чорнобилі була велика єврейська община. Біля 2/3 населення міста були євреї. Недивно, що при торгівлі нерухомістю купчі оформлялись на івриті. На фото - купча про продаж дому.

музей Чернобыль

Михайло демонструє той же документ (купчу) тільки складену російською мовою. Виявляється такі документи складались на двох мовах - івриті та російській.

Музей Чернобыль

Експонат часів Великої Вітчизняної Війни. Патрони від німецької та радянської зброї знайдені самоселом в місті Чорнобиль.

музей Чернобыль

Радянські та німецькі гранати - згадки про запеклі бої за місто Чорнобиль.

Немцы Чернобыль

Німецька зубна паста.

граната Чернобыль

Німецька граната (всередині порожня) - експонат музея Михайла Шилана.

Пуля Чернобыль

Фрагмент сосни в якій застрягла куля під час війни. Зверніть увагу на підпис. Цей експонат подарували Михайлу робітники Чорнобильлісу, які знайли кулю під час розпилювання стовбуру сосни на чорнобильській пилорамі.

Фото Чернобыль

Скляний сосуд для лову мух. На початку минулого століття за допомогою цього засубуловили мух в помешканнях.

фото Чернобыль

Мухоловка

грузило

Кам'яне грузило для рибацьких сіток.

Чернобыль жители

Михайло Шилан у власному музею старовини чорнобильщини

хозяин музея

Михайло Шилан на фоні власного музею

Відзначимо, що Михайло любить музику та навіть співав в церковному хорі Св’ято-Іл’їнського храму. На столі в його хаті можна побачити стоси нот та баян. На згадку про трагедію та місто Чорнобиль був написаний  Псалом. Михайло Шилан є його співавтором (автор музики). Під час нашої зустрічі Михайло запропонував його опублікувати, щоб якомога більше людей його могли прочитати. Нижче тексти записані зі слів чорнобильського самосела – Михайла Шилана.

Псалом про Чорнобиль

Я вірю будуть янголи літати

Слова Аркадія Цверчкова
Музика Михайла Шилана

Я народилась тут і виростала
Надіялась, бо Я Надія є
Та раптом тут так біда настала
що знищила майбутнє все моє

Європі ми свої приносим жертви
Ще тут гуляти милій дітворі
О Господи! Дозовль мені померти
В моєму материнському дворі

Жовтіють в часописах цитати,
хоч вже давно ніхто не вірить їм
Я вірю будут янголи літати
Над молодим Чорнобилем моїм

м. Чорнобиль 2000 р.

Господи! Сотвори із нами благо
І нехай ненавидущіє нас
І нашу землю – будуть осоромлені

Амінь!