Зона відчуження АЕС Фукусіма – стан територій після піврічної ізоляції

Уже пройшло більше шести місяців після утворення зони радіаційного зараження внаслідок аварії на ядерних блоках АЕС Фукусіма-1. Після аварії на ЧАЕС та утворення Чорнобильської зони відчуження, це друга в історії людства територія, звідки було відселено все цивільне населення внаслідок радіаційної аварії на працюючій АЕС. Евакуація населення була виконана з територій радіусом 20-ти км навколо зруйнованої АЕС Фукусіма.
З цієї частини зони зараження було евакуйовано 78000 чоловік. Відзначимо, що всього, включаючи 30-ти км радіус тимчасового відселення населення, було евакуйовано близько 140 000 чоловік. Розподіл забруднення і формування зон евакуації населення в районі АЕС Фукусіма показано на малюнку (зображені переривчасті ізолінії вказують очікувані рівні накопичених дози опромінення – мЗв, за цією ознакою проводилося виселення цивільного населення).

Зона відчуження фукусіма

Межі зони відчуження АЕС Фукусіма - 1. І сліди поширення викиду.

Хронологія проведення евакуації із зони зараження після аварії на АЕС Фукусіма Даічі

Евакуація населення із зони зараження проводилася в кілька етапів. Режим проведення евакуаційних заходів враховував територіальне розташування відносно епіцентрів радіаційних викидів – на прилеглих до атомної станції територіях (до 3 км від АЕС Фукусіма) евакуація проводилася майже негайно, на більш віддалених територіях був зорганізований режим, що виключає тривале перебування громадян поза домом. У міру погіршення радіаційної ситуації – збільшення ризику радіаційних викидів, керівництвом Японії приймалися рішення про збільшення зон евакуації навколо АЕС Фукусіма. Нижче наведено етапи проведення евакуації:

  • 11 березня в 21.23 – оголошено про евакуацію населення із зони радіусом 3 км навколо АЕС і укритті громадян в 10 км зоні.
  • 12 березня в 5.44 – прийнято рішення про евакуацію населення з 10-ти км зони навколо АЕС Фукусіма -1, але вже до вечора було рішення про розширення території евакуації.
  • 12 березня в 18.25 – вирішено евакуювати населення з 20-ти км зони навколо АЕС Фукусіма -1. У цей же день провели евакуацію населення з можливої зони зараження АЕС Фукусіма – 2 – евакуацію провели з 10-ти км зони.
  • 15 березня – Місцеві органи з реагування на надзвичайні ситуації проводять профілактики йододефіциту під час здійснення обов’язкової евакуації в містах і селах, що потрапили в 20-ти кілометрову зону відчуження навколо АЕС Фукусіма – 1.
  • 25 березня – оголошено про добровільну відселення з 20-30-ти кілометрового радіусу навколо АЕС Фукусіма – 1.
  • 20 квітня 2011 – Секретар кабінету міністрів Японії оголосив, визнав дефакто, про існування 20-ти км зони відчуження навколо АЕС Фукусіма – 1. Саме цей день слід вважати датою утворення фукусімської зони відчуження.

Аналогії та відмінності японської зони відчуження від чорнобильської

Незважаючи на величезні географічні, ландшафтні, технічні, соціально-політичні відмінності між подіями в Чорнобильській АЕС та АЕС Фукусіма, формування зони відчуження в Японії багато в чому подібне до тих процесів, які проходили в Чорнобильській районі Української РСР у квітні – травні 1986 року.
Цікаво, що до аварії на АЕС території провінції Фукусіма були добре відомі в світі своїм високим рівнем ведення органічного (екологічного) землеробства і мали світову популярність в області зеленого туризму. Подібне можна сказати і про території, що опинилися в зоні радіаційного забруднення після аварії на ЧАЕС. Чорнобильський район, до аварії на ЧАЕС, славився своїми рекреаційними можливостями – це було відоме місце для відпочинку, риболовлі, полювання для киян, еліти української інтелігенції і високопоставлених чиновників.
Друге – подібність в стратегії евакуації цивільного населення. Етапи виселення населення залежно від віддаленості від джерела радіаційного викиду також подібна до евакуації із зони зараження Чорнобильської АЕС. Місто Прип’ять і селище Янів, що знаходяться в безпосередній близькості, були евакуйовані через 36 годин після аварії на ЧАЕС. Протягом першого тижня були примусово виселені населені пункти 10-ти км зони Чорнобильської АЕС, а ще через тиждень населені пункти знаходяться в 30-ти км зоні обов’язкового відселення …
Третє – через деякий час, евакуйованим було дозволено повернутися в свої житла і взяти найцінніше і необхідне. Повернення за майном Чорнобильську зону тривали кілька місяців і носили невпорядкований характер. Виселеним японцям дозволили повернуться в покинуті будинки теж через кілька місяців після евакуації – дозволено було взяти по одному пакету речей і документів інших цінностей залишеного будинку.
Четверте – прояви мародерства. На жаль, факти мародерства (грабіжництва) мали місце, як в Чорнобилі, так і в провінції Фукусіма. Прояви мародерства в японській зоні відчуження істотно менші, ніж у чорнобильській зоні – грабувалися в основному аптеки, лікарні, банкомати.
П’яте – наявність самоселів – людей відмовилися від евакуації із зони відчуження АЕС Фукусіма. Ці люди знаходяться в зоні відчуження таємно, на питання журналістів про причини відмови від евакуації, японські самосели (а це в переважній більшості люди похилого віку) говорять слова, які в зоні відчуження ЧАЕС ми чуємо вже 25 років – «Чому ми повинні йти? Ми старі, і радіація вже не може заподіяти нам ніякої шкоди. Якщо ми маємо померти, то краще дайте нам померти в своєму будинку».

Особливості зони відчуження в Японії

На жаль, докладного звіту про організацію евакуації населення із зони відчуження АЕС Фукусіма знайти не вдалося. Проте деякі висновки можна зробити використовуючи матеріали японських ЗМІ.
Катастрофічні наслідки цунамі, що спричинили загибель тисяч людей і наступне широкомасштабне радіоактивне забруднення НАДЗВИЧАЙНО ускладнило проведення пошуково-рятувальних та евакуаційних заходів. Очевидно, що проводити виселення десятків тисяч цивільних осіб в умовах тотального руйнування інфраструктури, дефіциту енергії, засобів захисту і таке інше – завдання надважке. Цей момент в аварії на АЕС Фукусіма-1 буде одним з найбільш неприємних, резонансних в описах японських документалістів коли прийде час осмислення катастрофи. Про що йдеться?
Владі не вдалося оперативно виконати пошук і поховання загиблих у катастрофі людей. Світлина представлена нижче виконана в зоні відчуження АЕС Фукусіма фотографом Дональдом Вебером (Donald Weber).

Труп людини в зоні відчуження АЕС Фукусіма

Це малюнок трупа людини знайденого фотожурналістом під час відвідання зони відчуження АЕС Фукусіма – 1. Сайт автора – http://donaldweber.com/2011/fukushima-exclusion-zone/
Сумна доля чекала і домашню худобу, яка була просто кинута людьми під час евакуації. На скільки можна зараз судити – влада заборонила вивозити худобу та інших сільськогосподарських тварин, але в той же час, державні служби не мали права вилучати тварин з приватних помешкань та ферм. Залишені тварини гинули від голоду, часто на прив’язі, та під замком. Влада також не мали права убивати чи хоронити тварин. В результаті значна частина худоби померла від голодної смерті або в результаті відсутності людського догляду.
Драматичні кадри наслідків такого непродуманого управління зоною відчуження можна побачити на багатьох фотографіях журналістів, зроблених під час відвідання зони ураження АЕС Фукусіма – 1.

Загибла худоба в зоні відчуження АЕС Фукусіма

Тварини на кинутій фермі

Кинута ферма в зоні відчуження АЕС Фукусіма

фукусіма сьогодні

Кинута страусина ферма в зоні відчуження АЕС Фукусіма-1

зона відчуження фукусіма сьогодні

Наслідки аварії на АЕС Фукусіма

Радіаційна ситуація в зоні відчуження АЕС Фукусіма -1

У зоні відчуження ФАЕС була організована мережа спостережень за радіаційною ситуацією. Рівні гама-фону вимірюються на 50 стаціонарних точках. Також проводиться оцінка забруднення радіонуклідами повітря, грунту і води. Розташування точок вимірювань представлено на карті. Основними забруднювачами радіоактивними зони відчуження ФАЕС є радіойоду (I131), цезій-134 (Cs134) і цезій-137 (Cs137).

карта - мережа радіаційного контролю в зоні відчуження ФАЕС

Значення радіаційного фону в зоні відчуження АЕС Фукусіма – 1 наступне:

  • територія в радіусі 3-км зона від АЕС – від 1900 до 7500 мкР / год;
  • територія в радіусі 3 – 5 км зони відчуження від АЕС – від 4300 до 3400 мкР \ год;
  • територія в радіусі 5 – 10 км зони від АЕС – від 50 до 1900 мкР \ год;
  • територія в радіусі 10 – 20 км зони від АЕС – від 50 до 2900 мкР \ год;

Про середніх значення радіаційного фону в японській зоні відчуження говорити важко, оскільки спостерігається велика плямистість радіаційного забруднення і максимальні рівні – це ділянки які потрапили під північно-західний слід радіоактивних випадінь, що перетинає повністю зону відчуження і виходить за її межі.
Актуальні дані про радіаційну обстановку в зоні відчуження АЕС Фукусіма публікуються з щотижневої періодичністю на сайті Monitoring information of environmental radioactivity level http://radioactivity.mext.go.jp/en/- Міністерства освіти, культури, спорту, науки і технології Японії.
Дані про радіаційну ситуацію на самій АЕС Фукусіма-1 можна знайти на сайті експлуатуючої організації Tokyo Electric Power Company’s http://www.tepco.co.jp/en/
Питома активність морської води біля реакторів АЕС також постійно контролюється (кілька разів на день і з різних глибин). За даними звіту за 18 вересня 2011 року (відбір проб був виконаний 16 вересня) – радіоактивність води знаходиться нижче межі детектування за йодом-131 менше 4 Бк/л, цезієм-134 – менше 6 Бк/л, цезієм-137 – менше 9 Бк/л.

Корисна інформація по АЕС Фукусіма – 1

Веб-камера в зоні відчуження Фукусіма

видео Фукусима

Розташування камери спостереження за АЕС Фукусіма

Поспостерігати за АЕС Фукусіма – 1 сьогодні можливо в режимі реального часу. Біля АЕС установлено веб-камеру, зображення якої транслюється на сайті компанії що експлуатує АЕС http://www.tepco.co.jp/en/nu/f1-np/camera/index-e.html. Зона охоплення вебкамери на АЕС Фукусіма представлена на малюнку.

Інфографіка про дію радіації

Варто відзначити одну важливу деталь. При публікації всіх офіційних звітів про радіаційну обстановку на АЕС Фукусіма, або звітів радіоекологічного моніторингу завжди вказується шкала шкоди від радіації, яка зрозуміла для обивателя. Будь-яка людина, ознайомившись з радіаційною обстановкою має можливість сам інтерпретувати результати ознайомившись з інфографікою рівнів опромінення людей в побуті, при медичних оглядах і т.д. На малюнку представлений такий радіаційний інфоргарфік

Инфограф

інфографік опроміння населення різними джерелами іонізуючої радіації в побуті

Радиационный фон в Токио Япония Радиационный фон в Украине, загрязнение радионуклидами Радиационное загрязнение япония
Радиационный фон в Токио Радиационный фон в Украине, карты, МЭД в областях Карта загрязнения Японии