Будинки міста Прип’ять підірвуть та захоронять – аналіз гіпотези

«Будинки міста Прип’ять підірвуть та закопають у землю!» – такими чи подібними заголовками замайоріли сторінки сайтів новин. За повідомленнями інтернет ЗМІ, інформація про підриви будинків у місті Прип’ять надійшла від чиновників Адміністрації зони відчуження. Чи дійсно це так, чи може «новина» плід збудженої фантазії креативного адміністратора якогось інтернет ЗМІ – не так важливо. Інформація вже потрапила на очі пересічному люду та розбурхує їх думки та уяву, як пачка дріжджів кинута у відоме всім місце.

Щоб не бути подібними до цих мікроорганізмів, які з легкістю здатні перетравити будь-яку солодку органіку, спробуємо оцінити адекватність самої ідеї використання вибухівки для демонтажу небезпечних будинків у місті Прип’ять та співставити такий вид діяльності (підрив споруд) до правил дотримання безпеки в чорнобильській зоні відчуження.

Спробуємо знайти аргументи на користь, як позитивних, так і негативних наслідків руйнації будівель у місті Прип’ять з використанням вибухових речовин.

Позитивні сторони ліквідації будинків в місті Прип’ять

Сучасний стан покинутих будинків у місті Прип’ять, це наслідок тривалого впливу на споруди руйнівної дії кліматичних факторів. Споруди міста беззахисні перед дощами, сильними морозами, вітрами. Негативний вплив на стан матеріалів здійснюють мікроорганізми та рослини, які поселяються на кинутих елементах будинків. Споруди міста також страждають в наслідок руйнівної діяльності люди, яка пов’язана з заготівлею металобрухту та інших матеріальних цінностей в місті Прип’ять.

Рік за роком конструкції будівель втрачають міцність і з часом збільшується ризик обвалення елементів конструкція, які несуть основні навантаження. В таких умовах підвищується небезпека травмування, а то й гибелі людей, які відвідують місто як туристи.

Сучасний вигляд зруйнованої школи в місті Прип’ять

З точки зору захисту людей – ліквідація старих будинків, які знаходяться в край небезпечному стані, та становлять реальну загрозу для безпеки людей – є виправданим. Але проблему безпеки відвідувачів міста можна вирішити іншим, істотно дешевшим і головне, «мирним» шляхом. Достатньо лише відгородити небезпечні ділянки та позбавити відвідувачів Прип’яті можливості заходити на небезпечні ділянки міста, чи заборонити заходити всередину будинків. Такі дії навряд чи знизять інтерес туристів до міста Прип’ять, а от вибухи – навпаки.

Негативні наслідки руйнування міста Прип’ять за допомогою вибухівки

 Щоб зрозуміти небезпеку будь-яких вибухових робіт на території міста Прип’ять достатньо відкрити карту та ознайомитись з місцерозташуванням міста. Для тих хто ще не зрозумів про що йдеться, зазначимо, що місто Прип’ять знаходиться всього в двох кілометрах від об’єкту Укриття. Цей об’єкт є одним із самих радіаційно-небезпечних у світі, оскільки споруда накриває велику кількість (мільйони тон) радіоактивних відходів, значна частина яких являє собою високоактивну пил. Конструкція об’єкту Укриття не така стійка, і існує ризик обвалення. У зв’язку з цим – будь-які вібрації об’єкту Укриття неприпустимі. До речі, саме через це, антени Чорнобиль-2, що складаються з високоякісної сталі, до цього часу не були розібрані на металобрухт. Гігантські антени РЛС Чорнобиль-2 можливо демонтувати тільки за допомогою підриву основних опор, але інженери вважають, що вибух, навіть на відстані 10 км від об’єкту Укриття, здатний привести до обвалення нестійких конструкцій .

Фото радару в місті Чорнобиль-2

Вибухи в місті Прип’ять, а вірніше вібрації від них, будуть впливати на низку інших радіаційно-небезпечних об’єктів, що знаходяться в ближній зоні ЧАЕС. Наприклад – сховище відпрацьованого ядерного палива № 1, сховище рідких і твердих відходів та інші, які знаходиться на проммайданчику ЧАЕС. У СВЯП-1 сьогодні зберігається відпрацьоване ядерне паливо зі знятих з експлуатації ядерних реакторів ЧАЕС.

Вибухи будуть мати певний вплив на фундаменти і конструкції Нового безпечного конфайнменту, який зараз споруджується на проммайданчику ЧАЕС і скоро накриє існуючий об’єкта Укриття.

Вагомим наслідком вибуху будівель міста Прип’ять є радіоактивний пил, яка буде викинуто в атмосферу і забруднить прилеглі території та потрапить у річку Прип’ять. Будинки міста Прип’ять мають відносно велике радіоактивне забруднення, а вибух призведе до розпорошення радіоактивного пилу і переносу їх на великі відстані, забруднення населенних пунктів, які знаходяться за межами чорнобильської зони відчуження.

Цілеспрямоване знищення споруд у місті Прип’яті призведе до зниження туристичної привабливості зони відчуження. Хто ж поїде в Чорнобильську зону для любування купами битої цегли і бетону?

Висновок

Знищення будівель у місті Прип’ять за допомогою вибуху не вирішує питання безпеки відвідувачів міста. Застосування вибухових речовин неприпустимо, оскільки може вплинути на радіаційно-небезпечні об’єкти Чорнобильської АЕС та зони відчуження, а також призведе до додаткового опромінення персоналу та додаткового забруднення прилеглих територій та вод річки Прип’ять радіоактивним пилом.