Сучасні побутові дозиметри

   На сторінці представлено невеликий огляд сучасної вимірювальної техніки, за допомогою якого пересічні громадяни мають змогу здійснюється контроль радіаційної ситуації. Простота експлуатації таких приладів, які називаються дозиметрами, дозволяє застосовувати їх населенням, яке не володіє спеціальними навичками і не пройшли спеціального навчання. Проводити вимірювання радіаційного фону за допомогою дозиметру не складніше ніж, скажімо, проводити обрахунки на калькуляторі.
   Слід нагадати, що дозиметр - це прилад, який призначений для вимірювання потужності дози іонізуючого випромінювання навколишнього середовища. Реєстрація значень доз відбувається за певний період часу. Проведення вимірювань щодо встановлення параметрів радіаційної ситуації називається дозиметрією.
   Дозиметр використовують для оцінки радіаційного забруднення місцевості, будівель та споруд, житлових і виробничих приміщень, транспортних засобів, будматеріалів, металобрухту, предметів побуту та інше.

Параметри побутових дозиметрів

   Сучасний розвиток електроніки та техніки дозволило істотно поліпшити надійність, компактність та функціональність дозиметрів для використання у побуті. Сучасні моделі дозиметрів прості в обслуговування, легко поміщаються в кишенях штанів та не займають багато місця. Сучасні дозиметри є досить чутливими та досить надійно, з прийнятним рівнем достовірності, реагують на підвищення радіаційного фону вище встановленого безпечного порогу (близько 20 мкР/год), при цьому час вимірювання становить всього декілька секунд.
   Сучасні виробники дозиметрів сьогодні випускають велику кількість приладів, частина яких є суто професійними (мають добру швидкість роботи, високий рівень чутливості, здатність приладу вимірювати всі види іонізуючого випромінювання), а частина моделей спеціально розроблені для використання в побутових умовах (побутові дозиметри).
   Основним недоліком професійних дозиметрів є висока вартість і великі габарити, що значно ускладнює їх використання в побуті. Побутові дозиметри істотно дешевше, що, в свою чергу, відбивається на якості отриманих результатів вимірів. Побутові дозиметри мають низьку чутливість, що істотно знижує швидкодію і знижує точність вимірів. Як правило, побутові дозиметри має помилку близько 20 - 30%.

Дозиметр-радіометр МКС-05 "ТЕРРА-П"

   вимірює:
      потужність дози гамма-випромінювання;
      дозу гамма-випромінювання.
   Технічна характеристка дозиметра МКС-05 ТЕРРА-П ціна вартість продажДозиметр-радіометр дає змогу встановлювати межі (поріг) рівня потужності експозиційної дози випромінювання (на заводі встановлено поріг 30 мкР/год). При перевищенні цього значення потужності дози дозиметр сигналізує за допомогою світлової індикації. У дозиметрі встановлена функція будильника і є годинник. При розряджені джерел живлення дозиметр подає звукові сигнали.
   МКС-05 "ТЕРРА-П" є найбільш дешевим дозиметром у класі побутових дозиметрів. Варто звернути увагу на те, що МКС-05"ТЕРРА-П" не придатний для проведення офіційних оцінок радіаційного стану навколишнього середовища.
   Основними цілями застосування цього дозиметра-радіометра є контроль радіаційних параметрів житлових будинків, приміщень, транспортних засобів, будматеріалів, проведення оцінок в підсобному господарстві, а також оцінки радіаційного забруднення ягід та грибів.
   При бажанні, та за додаткову плату, дозиметр може комплектуватися шкіряним чохлом, що робить зручним його використання в повсякденному житті.
   Габаритні розміри МКС-05 "ТЕРРА-П" (ВхШхГ) - 120х52х26 мм.
   Вага МКС-05 "ТЕРРА-П" - 200 г.
   Вартість МКС-05"ТЕРРА-П" в Україні становить близько 720 гривень.

радіометр РКС-01 "СТОРА"

   Вимірює:
      потужність дози гамма-випромінювання;
      щільність потоку бета-частинок на поверхні.
   Опис радіометра технічні характеристики ціна в Україні РосіїЯк і в МКС-05" ТЕРРА-П" в радіометрі РКС-01 "СТОРА" реалізовано можливість встановлення межі (порогу) потужності дози гамма-випромінювання. Крім цього встановлюється поріг для щільності потоку бета частинок.
   РКС-01 "СТОРА" є більш точним дозиметром ніж МКС-О% ТЕРРА-П, а також, на відміну від цього дозиметру має здатність вимірювати бета-випромінювання. Згідно до паспортних даних РКС-01 "СТОРА" здатна детектувати в більш широкому діапазоні температур ніж МКС-05 "ТЕРРА-П".
   Радіометр РКС-01"СТОРА" використовується для екологічних досліджень навколишнього середовища, для здійснення радіометричного контролю на підприємствах, для контролю радіаційного стану житлових приміщень, будинків та споруд, прилеглих до них територій, предметів побуту, одягу, транспорту, поверхні ґрунту на приватних подвір'я.
   Габаритні розміри РКС-01 "СТОРА" (ВхШхГ) - 220х80х35 мм.
   Вага РКС-01 "СТОР" - 300 м.
   Вартість РКС-01"СТОР" в Україні становить біля 1100 гривень.

Годинник для індикації гамма-випромінювання СИГ-РМ1208

   Сигналізатор-індикатор дозволяє здійснювати цілодобові вимірювання потужності дози гамма-випромінювання та дози гама-випромінювання.
   Дозиметр в годиннику характеристика СИГ Крім цього, годинник швейцарського виробництва (механічний) має опцію будильника і підсвічування. Як в інших побутових приладах для вимірювання дози випромінювання, у СИГ-РМ1208 реалізована можливість програмування порогу рівня дози потужності. В разі перевищення встановленого порогу сигналізатор подає звукові сигнали. Годинник захищені від впливу води - розраховані на занурення до ста метрів.
   СИГ-РМ1208 ідеально підходить для використання в побуті для здійснення радіаційного контролю житлових приміщень, предметів побуту, будинків, автомобілів, забруднення середовища на приватних подвір'я. Прилад обладнаний енергонезалежною пам'яттю, яка уможливлює проведення запису результатів вимірювань на чіп та дає змогу виконати передачу даних на персональний комп'ютер за допомогою інфрачервоного порту.
   Годинник-дозиметр СИГ-РМ1208 може мати попит як серед професіоналів (наприклад медпрацівникам - рентгенологи або інші люди, чия робота пов'язана з джерелами гамма-випромінювання), а також і громадянам, які стурбовані проблемами радіоекології.
   СИГ-РМ1208 є найкращим подарунком з швейцаркою гарантією якості.
   Габаритні розміри СИГ-РМ1208 (ВхШхГ) - 50х45х20 мм.
   Вага годинника з вбудованим сигналізатором-індикатором гамма-випромінювання - 100 г.
   Вартість СИГ-РМ1208 в торгівельній мережі України становить біля 4100 гривень.
   У Росії вартість цього годинника дозиметра складає близько 11520.00 руб.


В Україні представлені моделі побутових дозиметров можна придбати в Інтернет магазині "www.doza.net.ua"
В Росії, одним з найбільш відомих виробників та продавцем побутових та професійних дозиметрі, а також іншого обладнання для здійснення радіаційного контролю, є НПП "Доза". З її продукцією можна ознайомитись в oline-каталозі Дозиметри-радіометри та пошукові прилади(Російською мовою).

Використовуйте матеріали тільки з дозволу www.chornobyl.in.ua. Наявність прямого посилання є обов'язковим.