До головної сторінки сайту
Страница на русском языке

Історія будівництва Чорнобильської АЕС

(Перша у світі атомна електростанція дослідно-промислового призначення запрацювала в м.Обнінську (Калужська обл.) 27 липня 1954 року.)


   Україна, як складова колишнього Радянського Союзу, мала великий науковий потенціал і зробила значний внесок у розвиток атомної енергетики.
   Відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 29.09.1966 року було затверджено план будівництва в СРСР упродовж 1966-1977 рр. електростанцій потужністю 11,9 млн. кВт, зокрема й АЕС з реактором, на той час, нового типу РВПК-1000 (РБМК-1000 – російською) потужністю 8 мл.кВт. Одну з них було вирішено розмістити в центральних районах України. Потрібно зазначити, що науковим керівником проекту РВПК-1000 був призначений Інститут атомної енергії ім. Курчатова (ІАЕ), а головним конструктором - Науково-дослідний і конструкторський інститут енерготехніки (НДІКІЕТ) Мінсредмаша СРСР.
   Вже 2 лютого 1967 р. під грифом «Таємно» з'являється документ «Звернення Ради Міністрів Української РСР до ЦК Компартії України про погодження проекту будівництва Центрально-Української електростанції біля села Копачі Чорнобильського району Київської області». У додатках до нього було викладено обґрунтування вибору саме цього місця для будівництва: «Майданчик біля с.Копачі розташований на правому березі р.Прип'ять, за 12 км від м.Чорнобиль, в основному, на малопродуктивних землях і відповідає вимогам водопостачання, транспорту, санітарної зони».
   Відомо, що до цього було обстежено 16 пунктів у Київській, Вінницькій і Житомирській областях для вибору найпридатнішого майданчика.
   Будівництво Чорнобильської АЕС розпочав у 1970 році трест Південатоменергобуд Міненерго СРСР, який уже в травні цього року розпочав роботи по підготовці котловану під 1-й енергоблок. Водночас з будівництвом електростанції будувалось і нове місто енергетиків Прип'ять – супутник станції.

Перший генеральний план Чорнобильської АЕС

Генеральний план Чорнобильської ГРЕС, який датований 1971 роком (оригінал)

   Для того, щоб пустити перший блок ЧАЕС знадобилося сім років. Це були роки надзвичайно напруженої праці будівельників, оскільки були значні проблеми з постачанням матеріалами та обладнанням. Перший блок уведено в дію у вересні 1977 року, другий – січні 1979 р., третій і четвертий – відповідно в грудні 1981 і 1983 рр.
   Дізнатись, як виглядало будівництво ЧАЕС можна за допомогою фотографій того часу, копії яких представлені нижче. Подані фотографії є копіями буклету "Нові міста на карті України. Фотрозповідь про молоде місто Прип'ять Київської області Української РСР", яке було видано у Видавництві "Мистецтво" (Київ) у 1976 році. Матеірали підготовлені та надані для публікації на сайті "Природа Чорнобильської зони" - Сергієм Нехаєвим.
Фотохроніки будівництва Чорнобильської АЕС

Будівництво фундаметів Чорнобильської АЕС

Так будувався ядерний реактор під Чорнобилем

Спорудження систем ЧАЕС

Спорудження фундаменів майбутньої АЕС
Встановлена опорного кільця атомного реактору
Так відбувався монтаж комунікацій станції

Будівельний майданчик Чорнобильської АЕС

Будівництво захисту для реактора

Спорудження захисту для реактора ЧАЕС

Будівельна база ЧАЕС. Бетонний завод з полігоном збірного залізобетону.
Монтаж арматури залізобетонного захисту атомного реактора
Монтаж арматури залізобетонного захисту атомного реактора

Спорудження елементів активної зони реактору

Будівельники Чорнобильської АЕС

Інформація про авторів та видавництві

Монтаж елементів активної зони реактору ЧАЕС
Бригада монтажників під керівництвом Олексія Рязанова
Інформація про авторів та видавництво, які видали рекламний буклет у 1976 році
   Потрібно відмітити, що ще задовго до пуску останніх енергоблоків існувала ідея спорудження п'ятого і шостого блоків. Уже 1981 року було розпочато будівельно-монтажні роботи, і на січень 1986 року планували пуск п'ятого енергоблоку.

Хронологія основних подій будівництва та введення в експлуатацію Чорнобильської АЕС
Подія Дата
Перший кубометр бетону було закладено у фундамент головного корпусу Чорнобильської АЕС. 15 серпня 1972 року
В.В. Щербицький звернувся до Голови Ради Міністрів СРСР А.М. Косигіна з проханням вирішити питання про забезпечення ЧАЕС, що будується, устаткуванням. 30 квітня 1975 року
За наказом директора ЧАЕС створено комісію з підготовки і проведенню пуску 1-го енергоблоку ЧАЕС. Була організована цілодобова робота по критичних позиціях графіка пуску блоку. 16 травня 1975 року
Розпочато заповнення водою ставка-охолоджувача Чорнобильської АЕС Жовтень 1976 року
Розпочато роботи з пуску-налагодженню першого енергоблоку Чорнобильської АЕС. Травень 1977 року
Виконано завантаження першої тепловиділяючої збірки до реактору Чорнобильської АЕС. 1 серпня 1977 року
Затверджено акт приймання до експлуатації 1-го енергоблоку Чорнобильської АЕС. 14 грудня 1977 року
Виведено на проектну потужність 1000 МВт 1 енергоблок Чорнобильської АЕС. 24 травня 1978 року
Другий енергоблок Чорнобильської АЕС введено в дію. 10 січня 1979 року
Чорнобильською АЕС було вироблено перші десять мільярдів кіловат-годин електроенергії. 22 квітня 1979 року
Чорнобильською АЕС було вироблено 100 мільярдів кіловат-годин електроенергії. 21 серпня 1984 року
Зміст розділу "Аварія на ЧАЕС"

Додаткова інформація


Рейтинг@Mail.ru
До головної сторінки сайту

Вашими думками, враженнями та зауваженнями Ви можете поділитись з автором за допомогою Email, або залишити Ваш відгук у "Гостьовій книзі"   
Матеріали сайту використовуйте тільки за згодою з www.chornobyl.in.ua. Наявність прямого посилання на сайт є обов'язковим.