Шляхопрокладач БАТ-М у Чорнобилі

Призначення і технічні характеристики шляхопрокладача БАТ-М

БАТ-М військова техніка на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС   Використання БАТ-М у ліквідації наслідків радіаційної катастрофи на ЧАЕС обумовлюється унікальними технічними характеристиками цієї спецтехніки.
   БАТ-М обладнаний герметичною кабіною, що дає змогу працювати екіпажу спецмашини в умовах радіаційного та хімічного забруднення місцевості. БАТ-М широко використовувався для виконання земляних робіт безпосередньо біля зруйнованого енергоблоку ЧАЕС.

   Сконструйований на базі артилерійського тягача (АТ-Т) та обладнаний робочим органом, який встановлюється в грейдерному, бульдозерному та двохвідвальному положенні, БАТ-М застосовувався для згрібання верхнього, надзвичайно забрудненого радіонуклідами шару ґрунту. Робочий орган БАТ-М обладнаний спеціальною «лижею», яка уможливлювала зрізання певного шару ґрунту на задану, необхідну оператору, глибину. У транспортному положенні робочий орган підіймається на дах БАТ, що приводить до зменшення навантаження на передню частину машини та значно поліпшує прохідність спецмашини. Маючи високу прохідність при вазі в 27 тон, БАТ-М може використовуватися для робіт на пересіченій місцевості, для облаштування шляхів в лісах та чагарниках. При засипанні ровів та траншей, та для облаштування котлованів.

   БАТ-М може використовуватися і в різних умовах місцевості – на снігу, на заболочених ділянках території, а також на ґрунтах з легким механічним складом (піски і супіски).

   Крім того, БАТ-М обладнаний лебідкою і краном (вантажопідйомністю 2 тонни), що дозволяє залучати спецтехніку для розбирання завалів будівель і споруд в зонах військових конфліктів або в місцях техногенних аварій.

Використання БАТ під час ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС

   Впродовж ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, БАТ-М застосовувався для проведення механізованих (оперативних) робіт з дезактивації територій прилеглих до зруйнованого ядерного реактору.
   Що б зрозуміти в яких небезпечних радіаційних умовах довелося працювати ліквідаторам, пропонуємо ознайомитись з картою потужності експозиційної дози біля зруйнованого реактору ЧАЕС. Дані радіаційної ситуації представлені на початок та середину літа 1986 року.

Радіаційна ситуація біля зруйнованого реактору ЧАЕС

Рівні потужності експозиційної дози (Р/год) на території ЧАЕС на період початковій стадії будівництва об’єкту “Укриття”. Значення, що обведені жовтим кольором – ПЕД на рівні 1 метра від землі за станом на 10 червня 1986 року. Не обведені цифри – ПЕД за станом на 22 липня 1986 року.

   В перший час (травень-червень) після аварії була необхідно знизити потужності дози випромінювань на прилеглих до ЧАЕС територіях. БАТ-М використовувався для зняття верхнього шару грунту та його захоронення в траншеях і рвах.
   Цією спецтехнікою також виконувалися роботи по ліквідації забруднений радіацією будівель і споруд в селах зони відчуження – Копачі та Чистогалівка.
   Однією з найбільш важливих робіт у зоні відчуження, які були виконані з застосуванням БАТ, є ліквідація та захоронення мертвого лісу, який загинув від смертельних доз радіації. Цей ліс відомий під назвою – Рудий ліс».

Фотографії БАТ-М під час роботи в зоні відчуження і на ЧАЕС

БАТ на ліквідації аварії біля АБК Чорнобильської АЕС

Фото шляхопрокладача БАТ-М при роботі на проммайданчику Чорнобильської АЕС. Біля АБК-1 (адміністративно-побутовий корпус) атомної станції.
БАТ в могильниках техніки, що знаходяться на території Чорнобильської зоні відчуження

   У ході робіт БАТ-М були сильно забруднені радіонуклідами та відправлені на захоронення до спеціально створених могильників спецтехніки. Один із могильників техніки знаходиться біля кинутого населеного пункту Россоха. На фото представлені сучасні види БАТ-М, які були залишені в зоні навічно.

БАТ в могильнику техніки біля села Россоха. Матеріали Вконтакте.ру Радіоактивна техніка БАТ біля сховища. Фото lost.co.ua Техніка ліквідації аварії на ЧАЕС. Матеріал foxbat.ru
Інженерна техніка в чорнобильській зоні відчуження. Матеріали Вконтакте.ру БАТ під час ліквідації катастрофи на ЧАЕС. Матеріали Вконтакте.ру БАТ-М сучасних вигляд спецтехніки в зоні відчуження. Матеріали Вконтакте.ру
   Використані джерела літератури:

   М.П.Цивипев. Оперативная группа инженерных войск в январе – марте 1987 года. Монография «Чернобыль. Катастрофа, подвиг, уроки и выводы». – М., 1996